Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Adam Bodnar na jubileuszu samorządu radców prawnych

Data:

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wziął udział w jubileuszu 35-lecia samorządu radców prawnych. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf oraz minister z Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 

Tekst wystąpienia RPO

 

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowna Pani Pierwsza Prezes,

Szanowny Panie Przewodniczący,

Szanowny Panie Prezesie,

Szanowni Panowie Prezesi,

Szanowni Państwo,

Reprezentuję dzisiaj instytucję, która jest tylko nieznacznie młodsza od Krajowej Izby Radców Prawnych. Powstała 5 lat później i obchodzi w tym roku 30-lecie. Mamy więc ze sobą wiele wspólnego. Zarówno jeśli chodzi o historię, jak i o wyzwania, które stoją przed nami obecnie.

Ale zacznę od gratulacji.

Drodzy Dostojni Goście,

mamy zaszczyt uczestniczyć w święcie jednego z absolutnie najważniejszych środowisk zawodowych w prawniczej rodzinie. I nie tylko prawniczej – w życiu państwa. Jeśli myślimy o zawodach zaufania publicznego, to niewątpliwie radcowie prawni należą do bardzo wąskiej elity. Są jedną z tych podwalin i zarazem sprężyn rozwoju, która umacnia i cywilizuje państwo i gospodarkę, a społeczeństwo czyni bardziej świadomym swoich praw i wolności.  

Wiele się zmieniło w ciągu minionych 35 lat. Kto wie, czy z punktu widzenia ewolucji prawa, a zwłaszcza roli praw człowieka, nie były to najważniejsze lata w naszej najnowszej historii. W każdym razie, jeśli spojrzeć na dzieje samorządu radcowskiego, od 1982 roku, to zarówno wewnętrzna przemiana środowiska, jak i jego dorobek oraz wkład w polską transformację są imponujące. Radcy prawni stali się głównymi inżynierami obrotu prawnego. Stali się białymi krwinkami w krwiobiegu polskiej gospodarki, będącej częścią europejskiego Wspólnego Rynku. Stali się absolutnie niezbędnym elementem instytucji państwa, firm, samorządów, organizacji społecznych. Zyskali autorytet i zaufanie, są podziwiani za imponującą działalność pro publico bono.

I tego Wam, Szanowni Państwo, z całego serca szczerze gratuluję. Jesteście ważni! Jesteście społeczeństwu niezwykle potrzebni!

Jako Rzecznik Praw Obywatelskich muszę zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt dorobku Krajowej Izby Radów Prawnych, szczególnie mi bliski. Na działalność Komisji Praw Człowieka przy Krajowej Radzie Radców Prawnych. Jest dla mnie ogromnie ważnym partnerem, na którego współpracę i wsparcie zawsze mogę liczyć. Zarówno w sprawach krajowych, gdy chodzi o ochronę praw i wolności naszych obywateli, jak i w przypadku łamania praw człowieka w innych krajach, gdy np. trzeba wystąpić w obronie praw więzionych prawników w Turcji. Nie do przecenienia jest również działalność popularyzacyjna i edukacyjna Komisji. Jeśli Polacy są dzisiaj coraz bardziej świadomi swoich praw, wiedzą więcej o europejskich konwencjach i orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, to wiele zawdzięczamy tu aktywności radców prawnych. I za to z całego serca również dzisiaj Państwu chciałem podziękować!

Drodzy Państwo,

Uczestniczymy dzisiaj w pięknej gali pięknego jubileuszu. Ale nie możemy zapominać, że za oknem jest świat pełny napięcia, nierozwiązanych problemów, niepokoju o jutro.

Prawie cały ten tydzień spędziłem w województwie zachodniopomorskim. Spotykałem się z mieszkańcami, zajmowałem się sprawami konkretnych osób.  I mogę powiedzieć jedno: istnieje wielka zależność między tym, co się dzieje w Warszawie i tym, jak się sprawy mają w Gryficach, Czaplinku czy Drawsku Pomorskim.

Wszędzie ludzie oczekują współpracy i sprawiedliwości. Współpraca oznacza dla nich konkretną pomoc przy rozwiązywaniu ich problemów i branie pod uwagę ich głosu w sprawach ważnych dla gminy czy miasta. Oczekują również bliskiego współdziałania lokalnych instytucji, a nie wzajemnego zwalczania się czy permanentnej wojny personalnej.

Jeśli chodzi o sprawiedliwość, to ludzie myślą o sprawnych, szybko działających sądach, transparentnej władzy i przejrzystych regułach życia publicznego. O oddzieleniu polityki od działania prawa czy decyzji podejmowanych przez administrację.

I tu widzę zadanie dla nas wszystkich, zwłaszcza prawników. Musimy bronić prawa obywateli do sprawiedliwości. Do niezależnych sądów, niezawisłych sędziów, wiarygodnego Trybunału Konstytucyjnego. Do uczciwie działającej prokuratury i transparentnie działającej Policji. Musimy zrobić wszystko, aby jednostka w konfrontacji z państwem za każdym razem nie znalazła się w sytuacji kierowcy Seicento zderzającego się z limuzynami kolumny premiera.

Samorząd radców prawnych w ostatnich dwóch latach nie zawiódł. Jego przedstawiciele byli obecni w decydujących momentach w Trybunale Konstytucyjnym w 2016 r. Jego przedstawiciele współpracowali z sędziami i adwokatami w obronie demokratycznych wartości oraz zorganizowali doniosły Kongres Prawników Polskich. Dawali świadectwo braku zgody na zmiany, które pozbawiają naszą Konstytucję z 2 kwietnia 1997 r. znaczenia.

Obywatele w woj. zachodniopomorskim, ale także w innych regionach, jak również ci, którzy tak tłumnie protestowali niedawno w obronie sądów, wierzą w nas. Wierzą w państwo prawa. Wierzą w Konstytucję.

Nie zawiedźmy ich zaufania. Nie zgadzajmy się na to, aby komukolwiek z nich działa się krzywda.

Dlatego pozwólcie Państwo, że raz jeszcze gratulując pięknego jubileuszu, będę życzył Wam odwagi i determinacji w obronie demokratycznego państwa prawa. Od Was naprawdę wiele zależy, jeśli chodzi o naszą przyszłość! Od Was zależy czy kolor wolności, który nosicie na Waszych żabotach, będzie intensywnie niebieski, czy też wyblaknie i się poplami.

Ważne linki:

Załączniki:

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk