Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 18-24 kwietnia 2016

NEWSLETTER 18-24 KWIETNIA 2016

 

Rzecznik skarży ustawę o prokuraturze do Trybunału Konstytucyjnego

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie ustawy o prokuraturze. Ustawa ta nadała ogromne uprawnienia politykowi. Minister sprawiedliwości może bezpośrednio wpływać na prowadzenie konkretnych spraw, decydować o zatrzymaniu czy przeszukaniu. Może o tym informować media a także może ujawniać tajemnicę śledztwa osobom, które nie pełnią żadnych funkcji publicznych [więcej].

Wniosek do TK w sprawie przedawnienia zbrodni komunistycznych

Część zbrodni komunistycznych nie może zostać zbadana przez organy wymiaru sprawiedliwości, ponieważ ustawodawca nie przewidział choćby minimalnego okresu pozwalającego na ich analizę i śledztwa są umarzane ze względu na przedawnienie. Rzecznik złożył w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego [więcej].

Wniosek do TK dotyczący praw pracowników IPN

Pracownicy i prokuratorzy pracujący w Instytucie Pamięci Narodowej nie mogą zrzeszać się w związkach zawodowych, choć prawo takie mają inni prokuratorzy i urzędnicy. Zakaz ten wynika z ustawy o IPN. Rzecznik skierował w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego [więcej].

Trybunał Konstytucyjny: zakres immunitetów parlamentarzystów jest zgodny z konstytucją

RPO wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z konstytucją jednego z przepisów ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Wątpliwości Rzecznika wzbudził zapis, zgodnie z którym działalność posła chroniona immunitetem obejmuje „także inną działalność związaną nieodłącznie ze sprawowaniem mandatu”. Trybunał rozpoznał wniosek RPO i orzekł, że zaskarżony zapis jest zgodny z konstytucją [więcej].

Spotkanie rzecznika z Andrzejem Miszkiem

23 kwietnia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar odwiedził Pana Andrzeja Miszka, który od 38 dni prowadził protest głodowy przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów domagając się publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Dzień później, po konsultacjach lekarskich, Pan Miszk zakończył protest [więcej]

Odmowa udostępnienia informacji publicznej przez NASK młodemu obywatelowi

Pan Tymon zwrócił się do Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) o udostępnienie informacji publicznej na temat zasad, na jakich spółka Agora wydzierżawiła domeny internetowe polska.pl oraz poland.pl. NASK odmawia, bo uważa, że informację publiczną można udostępnić tylko obywatelowi, który skończył 18 lat. Rzecznik przystąpił do toczącego się tej sprawie postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie [więcej].

Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Sędziów THEMIS

- Stowarzyszenie Sędziów THEMIS ponownie wyraża zdecydowane poparcie dla żądań publikowania wszystkich wyroków Trybunału Konstytucyjnego oraz wzywa do poszanowania niezależności tej instytucji, gdyż stoi ona na straży praw i wolności obywatelskich – tak brzmi część uchwały programowej podjętej podczas sobotniego (24.04) Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenie Sędziów THEMIS w Łasku, w którym wziął udział Adam Bodnar [więcej].

Przepisy dotyczące wyrabiania dowodu osobistego dla dziecka

Obywatelka występując z wnioskiem o wydanie dowodu dla dziecka dowiedziała się, że z takim wnioskiem wystąpił już wcześniej drugi rodzic z ograniczoną władzą rodzicielską i dowód został mu wydany. Pojawiły się w związku z tym poważne obawy przed uprowadzeniem dziecka za granicę przy pomocy wydanego dokumentu. Okazuje się, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, organ gminy nie ma podstawy do odmowy wydania dowodu rodzicowi, który jest pozbawiony władzy rodzicielskiej bądź jego władza została ograniczona. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji [więcej].

Konsultacje dotyczące przebiegu linii energetycznych

Procedury regulujące procesy przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji związanych z budową linii energetycznych są nieprecyzyjne. W skargach obywateli i samorządów lokalnych powtarza się zarzut, że konsultacje społeczne, mające na celu wczesne poinformowanie społeczności lokalnej o planowanej inwestycji, nie są przeprowadzane w sposób przejrzysty i rzetelny. RPO zwrócił się w tej sprawie do Prezes Rady Ministrów [więcej].

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych w latach 90.

W 1992 r. Pan Tomasz, który miał wówczas 3,5 roku, został potrącony przez samochód. W konsekwencji doznanych obrażeń stał się osobą niepełnosprawną wymagającą stałej opieki. Pojazd sprawcy nie miał ubezpieczenia OC. Poszkodowany otrzymywał rentę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Obecnie jednak wyczerpały się sumy gwarancyjne określone w umowach zawartych w latach 90-tych i Pan Tomasz został bez ochrony i środków koniecznych do dalszego leczenia i egzystencji. Z podobnymi problemami boryka się kilka tysięcy osób poszkodowanych w tamtym okresie w wypadkach komunikacyjnych. Rzecznik wystąpił do Marszałka Senatu RP o systemowe rozwiązanie przedstawionego problemu [więcej].

Ubezpieczenie kuratorów społecznych

Społeczni kuratorzy sądowi nie są objęci ochroną ubezpieczeniową, mimo że zakres ich obowiązków jest praktycznie identyczny jak kuratorów zawodowych pełniących swoje funkcje na podstawie stosunku pracy. Chodzi zwłaszcza o ubezpieczenie od skutków następstw wypadków przy wykonywaniu powierzonych im zadań. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Ministra Sprawiedliwości [więcej].

Odszkodowanie dla osób represjonowanych

Po wystąpieniu Rzecznika Senat zajął się odszkodowaniami dla osób represjonowanych w okresie PRL, które dotychczas nie mogły skorzystać z takiego uprawnienia. Przygotowany został projekt zmian w tym zakresie, które uwzględniają większość postulatów zgłaszanych przez RPO. Rzecznik ma jednak wątpliwości dotyczące kwestii przedawnienia roszczeń i w tej sprawie wystąpił do Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu RP [więcej]

Rozbieżności dotyczące przepisów prawa budowlanego

Nie jest jasne, czy można stosować przepisy Prawa budowlanego do obiektów i robót budowlanych niewymagających uzyskania pozwolenia na budowę (np. altan działkowych czy wiat przystankowych). Zdaniem RPO, prawidłowe i jednolite rozumienie przepisów w tym zakresie jest konieczne dla zapewnienia właściwego poziomu ochrony nie tylko inwestorów, ale również osób, na których prawa dana inwestycja oddziałuje. Dlatego Rzecznik zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie tego zagadnienia prawnego [więcej]

Czy strażnicy miejscy są przeszkoleni w zakresie przestrzegania praw człowieka?

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedział na wystąpienie Rzecznika dotyczące funkcjonowania straży gminnych i straży miejskich. RPO prosił m.in. o informację na temat szkoleń prowadzonych dla strażników gminnych (miejskich), zwłaszcza w zakresie obowiązku respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. Problem został zgłoszony na spotkaniu regionalnym rzecznika w Kielcach [więcej].

O nielegalnym handlu billingami

W ostatnich miesiącach pojawiały się w mediach informacje na temat procederu nielegalnego dostępu do tzw. billingów oraz handlu nimi, w którym mogli brać udział – zdaniem dziennikarzy – również byli i obecni oficerowie Policji. W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika, Zastępca Komendanta Głównego Policji poinformował o działaniach, które mają zapobiegać takim nieprawidłowościom i zapewnił o szczególnym nadzorze kierownictwa Policji w tej sprawie [więcej].

Osoba z zespołem Downa przed komisją wojskową?

Rzecznik zwrócił się do Prezydenta Miasta Poznania z prośbą o wyjaśnienie informacji zawartych w artykule „Z zespołem Downa musi stanąć przed komisją kwalifikacyjną”, który ukazał się na łamach Głosu Wielkopolskiego. W odpowiedzi Sekretarz Miasta Poznania wskazał okoliczności, które przyczyniły się do wielokrotnego wzywania przed Powiatową Komisją Lekarską osoby z orzeczonym inwalidztwem [więcej].

O możliwości złożenia zażalenia na straż miejską

Do Biura RPO wpływały skargi, w których zwracano uwagę, że trudno ustalić jaki organ jest uprawniony do rozpatrywania zażaleń na straż miejską. Chodziło o sytuacje, gdy obywatele składali zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia, jednak straż gminna (miejska) nie decydowała się na wniesienie wniosku o ukaranie. Ten problem i związane z nim wątpliwości interpretacyjne Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił Ministrowi Sprawiedliwości. Teraz resort nadesłał odpowiedź [więcej].

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik