Zawartość

Po informacji o dramatycznej sytuacji pensjonariuszy domu pomocy w Zgierzu RPO przypomina postulat zmiany przepisów dotyczących prywatnych placówek świadczących całodobową opiekę

Data: 
2016-10-15
Położenie: 
 • Zgierz
  Polska
 • Wolica
  Kalisz
  Polska

W związku z informacjami o łamaniu praw pensjonariuszy domu opieki w Zgierzu Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że pół roku temu interweniował u władz po podobnych sygnałach w domu w Trzciance. Otrzymał wówczas zapewnienie Ministerstwa  Rodziny i Pracy i Polityki Społecznej, że przepisy zostaną zmienione.

Tak jak wtedy, tak i obecnie RPO powtarza postulat  uzależnienia takiej działalności opiekuńczej od zezwolenia, licencji lub zgody. Konieczne jest prawne umożliwienie stałych kontroli w tych miejscach nie tylko po to, by wykrywać nadużycia, ale – i to przede wszystkim – by budować kulturę szacunku, wspólnie rozwiązywać problemy i dzielić się wiedzą.

Dziś placówki prywatne, prowadzące działalność gospodarczą polegającą na zapewnianiu całodobowej opieki osobom chorym, nie podlegają takiej kontroli i wsparciu, jak inne placówki.

Galeria

 • Starsze osoby w parku

  Emerytury