Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 23-27 lipca 2018 r.

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

O zawetowanie nowelizacji ustaw sądowych Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował 26 lipca 2018 r. do prezydenta Andrzeja Dudy. Powtórzył, że ustawa zawiera  rozwiązania zagrażające konstytucyjnemu prawu do sprawiedliwego rozpoznania sprawy przez niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Prezydent nowelizację podpisał. (więcej)

Ta ustawa oznacza dalsze podporządkowanie sądownictwa politykom – mówił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar 24 lipca w debacie Senatu nad nowelizacją. Moim obowiązkiem jest protestować, gdy może dochodzić do naruszania Konstytucji i prawa do sądu – dodał. Senat przyjął nowelizację bez poprawek. Pod parlamentem trwały protesty społeczne.(więcej)

Nowelizacja ustaw sądowych budzi poważne wątpliwości RPO z punktu widzenia ochrony wolności i praw obywatelskich. W opinii dla Senatu rzecznik napisał, że pogłębi ona kryzys w przestrzeganiu zasady niezależności sądów i trójpodziału władzy. (więcej)

Rekomendacje europejskiego komitetu ds. tortur (CPT) są zbieżne z wnioskami RPO, co należy zrobić, aby Polska była państwem bez tortur. W raporcie z wizytacji w Polsce komitet wskazał m.in. na niemożność bezzwłocznego kontaktu osoby zatrzymanej z adwokatem; zalecił też szkolenia dla policji co do zasad używania paralizatorów. Raport powinien być lekturą obowiązkową dla przedstawicieli władz – uważa Adam Bodnar. (więcej)

Rzecznik wyjaśnia sprawę zatrzymania przez policję czterech osób, które demonstrowały 20 lipca 2018 r. pod Sejmem, a także spowodowania uszkodzeń ciała u jednej z nich. Biuro RPO wystąpiło o informacje, czy w policji trwa postępowanie wyjaśniające zasadność i prawidłowość działań. (więcej)

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Ubezwłasnowolnienie powinno być zastąpione systemem wspieranego podejmowania decyzji – napisał RPO senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która pracuje nad petycją, by podjąć inicjatywę ustawodawczą w celu zniesienia ubezwłasnowolnienia. (więcej)

Wszyscy sprawcy przemocy w rodzinie, w tym skazani na bezwzględną karę pozbawienia wolności, powinni być objęci nakazem uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym – uważa RPO, który ponowił wystąpienie do resortu sprawiedliwości z 2017 r.  (więcej)

RPO poprosił premiera Mateusza Morawieckiego, by minister kultury Piotr Gliński odpowiedział w sprawie wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego wobec tzw. małej nowelizacji ustawy o rtv z grudnia 2015 r. TK uznał za niekonstytucyjne m.in. pozbawienie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udziału w powoływaniu i odwoływaniu władz TVP i Polskiego Radia.  (więcej)

Rzecznik podjął sprawę użycia przez policjantów gazu pieprzowego wobec osób protestujących 26 lipca 2018 r. pod Pałacem Prezydenckim przeciw nowelizacji ustaw sądowych. Biuro RPO poprosiło policję o szczegółowe wyjaśnienia, co do zasadności oraz legalności użycia gazu.  (więcej)

Po interwencji RPO Sąd Okręgowy we Wrocławiu wycofał zapis regulaminu o tym, że mogą do niego wchodzić wyłącznie osoby wezwane na rozprawy i posiedzenia, a także ci, którzy „wykażą potrzebę załatwienia innej ważnej sprawy”. (więcej)

Rzecznik żąda od kolejnego sądu – Sądu Okręgowego w Lublinie – uchylenia przepisu regulaminu głoszącego, że mogą do niego wchodzić osoby wezwane przez sąd i takie, „które wykażą potrzebę wejścia”. (więcej)

Od 2014 r. RPO upomina się u kolejnych ministrów sprawiedliwości o ustawowe określenie uprawnień pracowników ochrony w sądach do kontroli bagażu osób wchodzących. Resort informował albo o odpowiednich pracach legislacyjnych (2014 r.), albo o takich planach (2016 r.). (więcej)

Brak obowiązku udziału oskarżyciela publicznego w procesach o pomniejsze przestępstwa może ograniczać konstytucyjne prawo obywatela do sądu – przestrzega RPO. Pokrzywdzony nie ma wtedy wsparcia ze strony oskarżyciela publicznego; osłabia to też pozycję sądu jako bezstronnego arbitra,  naruszone mogą także być prawa oskarżonego. (więcej)

Możliwość wiążącego sprzeciwu Ministra Sprawiedliwości wobec kandydata na wykładowcę Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury budzi poważne wątpliwości konstytucyjne rzecznika. Prowadzi to bowiem do nadmiernego wpływu władzy wykonawczej na obsadę kadry szkoły. (więcej)

Poprawa warunków bytowych, wprowadzenie zajęć kulturalno-oświatowych, dłuższe pobyty na terenie rekreacyjnym – to niektóre zalecenia po kolejnej wizytacji ekspertów RPO w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. (więcej)

Posiadanie polskiego obywatelstwa, jako warunek członkostwa w gminie wyznaniowej żydowskiej w Polsce, budzi wątpliwości RPO (więcej)

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski