Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Napisanie wniosku do RPO nie jest trudne - warsztaty w BRPO

Data:

„Napisanie wniosku do Rzecznika nie jest trudne”. Tymi słowami podsumowała warsztaty liderka grupy wsparcia TROP, Pani Agnieszka Ejsmont.

26 października gościliśmy w Biurze RPO osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego zaangażowane w działania warszawskiej Grupy Wsparcia TROP i Stowarzyszenia POMOST.

Uczestnicy wzięli udział w warsztacie na temat kompetencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Mieli też możliwość przygotowania wniosków o interwencję, na podstawie przykładowych spraw, w których przedstawione zostały różne problemy. Warsztat poprowadziły Joanna Villamar Villarreal – Naczelnik Wydziału Przyjęć Interesantów i Monika Wiszyńska-Rakowska – Pełnomocniczka RP0 ds. praw osób z niepełnosprawnościami.

- Jesteśmy przyjaznym urzędem. Ważne jest dla nas, aby być blisko ludzi, słuchać i podejmować interwencje, gdy prawa danej osoby czy grupy są naruszane. Prowadzimy warsztaty dla młodzieży, osób starszych, jak też osób z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że spotykamy się z Państwem w październiku, w miesiącu w którym przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - podkreśliła na początku spotkania  Beata Tokarz-Kamińska z Centrum Projektów Społecznych Biura RPO.

W gronie uczestników były zarówno osoby korzystające z warsztatów terapii zajęciowej, ośrodka wsparcia, terapeuci, a także doradcy ds. zdrowienia. Doradcy to osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, którzy po przejściu specjalistycznych szkoleń, udzielają pomocy innym. Doradcy ds. zdrowienia skupieni w Grupie TROP, prowadzą grupę samopomocową i  telefon wsparcia, pracują w Centrach Zdrowia Psychicznego i szpitalach psychiatrycznych.

- Współpraca z organizacjami i oddolnymi grupami wsparcia jest dla nas ważna. Ze zgłaszanych do Rzecznika spraw i postulatów dowiadujemy się o problemach i o potrzebnych rozwiązaniach systemowych  – podkreśliła Monika Wiszyńska-Rakowska.

Pełnomocniczka RPO zwróciła uwagę, że zapisy przyjętej w Polsce w 2012 roku Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami - chronią także prawa osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Konwencja zwraca uwagę na konieczność likwidacji barier w otoczeniu, tak aby każdy mógł w pełni korzystać ze swoich praw i uczestniczyć w życiu społecznym.

Podczas warsztatów uczestnicy, pracując w grupach, poznali i omówili przykładowe sprawy zgłaszane do RPO. Przygotowali wnioski do Rzecznika w sprawach dotyczących pomocy starszej sąsiadce, barier architektonicznych w przychodni, odmowy przyznania dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego, a także postępowania komorniczego wobec osoby ubezwłasnowolnionej.

- Pamiętajcie, wniosek do Rzecznika nie wymaga specjalnego formularza, jest wolny od opłat. Może być przesłany mailem, przez stronę internetową czy pocztą – podkreślała Joanna Villamar Villarreal.

-  Z radością patrzyłam, z jakim zaangażowaniem pracujecie. Przygotowaliście bardzo dobre wnioski do Rzecznika. Zawierają one wszystkie potrzebne informacje – Naczelnik Wydziału Przyjęć Interesantów doceniła pracę uczestników.

- Czujemy się wzmocnieni. Dziękujemy za otwartość, uśmiech, szacunek i spokój w przekazywaniu wiedzy - podziękowała za warsztaty Pani Agnieszka Ejsmont z Grupy TROP. 

Autor informacji: Dyrektor Centrum Projektów Społecznych
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Operator: Krzysztof Michałowski