Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Zarząd Województwa: szpital wojewódzki w Gdańsku zapewnia opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży

Data:
  • Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku zapewnia opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży
  • Taką informację RPO dostał od Zarządu Województwa Pomorskiego
  • Przedstawiono też działania dla poprawy sytuacji oddziału dziecięco-młodzieżowego tego szpitala

Kryzys systemu opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży od dłuższego czasu jest problemem w skali kraju. Rzecznik Praw Obywatelskich wiele razy podejmował w tym zakresie interwencje i kierował wystąpienia do organów państwa, głównie do Ministra Zdrowia.

Zła sytuacja w szpitalu wojewódzkim w Gdańsku

Pod koniec 2019 r. media informowały o dalszym pogorszeniu sytuacji oddziałów dziecięcego i młodzieżowego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku.

W listopadzie 2019 r. wizytację szpitala przeprowadził pełnomocnik terenowy RPO w Gdańsku. Wynikało z niej m.in., że warunki hospitalizacji małoletnich są tam bardzo trudne. Nadmierna liczba przyjętych pacjentów spowodowała konieczność "dostawek” (materacy bezpośrednio na podłodze) i zagęszczenie pacjentów w salach. Problemem wydaje się też zbyt mała liczba lekarzy wobec potrzeb prawidłowego leczenia.

10 grudnia 2019 r. lekarze, pielęgniarki i psychologowie tego oddziału napisali do Zarządu Województwa Pomorskiego o braku możliwości zapewnienia bezpieczeństwa hospitalizowanych dzieci i młodzieży oraz konieczności ich leczenia w warunkach urągających godności ludzkiej.

- W pełni rozumiem podjęte przez personel szpitala działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa leczenia małoletnich pacjentów i podzielam determinację personelu oddziału w dążeniu do poprawy obecnej, kryzysowej sytuacji – pisał 16 stycznia 2020 r. do Marszałka Województwa Pomorskiego zaniepokojony sytuacją Adam Bodnar.

Spytał, czy przedstawione w piśmie personelu ustalenia, mające zapewnić ciągłość funkcjonowania oddziału zostały podjęte i czy tym samym zapewniona jest stacjonarna opieka psychiatryczna dzieci i młodzieży.

Odpowiedź Zarządu Województwa

- Ustosunkowując się do pytania Pana Rzecznika, uprzejmie informuję, że zapewniona jest opieka psychiatryczna dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku – odpisała 7 lutego Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa.

Wskazała, że:

  • Dyrektor szpitala określił liczbę pacjentów jednocześnie hospitalizowanych na oddziale dziecięco-młodzieżowym na 42. Te ustalenia zasadniczo są przestrzegane, choć zdarzają się sytuacje, że pomocy potrzebuje więcej osób i wtedy są one przyjmowane ponad ustalony stan.
  • Zwróciła się do Konsultanta Wojewódzkiego w zakresie psychiatrii, do Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii, Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego oraz do Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii o opinię w kwestii zasad i warunków hospitalizacji małoletnich na oddziałach dla dorosłych i nieletnich na oddziałach pediatrycznych.
  • Z uzyskanej już opinii Konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii prof. dr hab. med. Teresy Jackowskiej wynika, iż jest ona przeciwna hospitalizacji dzieci na oddziałach hospitalizujących osoby dorosłe. Wyjątkiem jest czasowa hospitalizacja dzieci powyżej 16 roku życia w stanach nagłych do czasu umożliwienia zapewnienia opieki na oddziale dzieci i młodzieży.
  • Zatrudnienie dodatkowego lekarza na pododdziale dziecięcym jest związane z ostatecznym ustaleniem, czy taki pododdział i na jakich zasadach można będzie utworzyć. Istotną podstawą do podjęcia tej decyzji będą opinie konsultantów Gdy pododdział zostanie utworzony, dyrektor szpitala podejmie działania zmierzające do zatrudnienia dodatkowego lekarza.
  • Województwo Pomorskie zapewni na 2020 rok finansowanie dodatkowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w godzinach popołudniowych, w dni świąteczne i w weekendy.
  • Samorząd Województwa zapewni superwizję zespołu terapeutycznego prowadzącego procesy leczenia pacjentów w oddziale. Projekt ten zostanie włączony do „Programu doskonalenia jakości w jednostkach wykonujących działalność leczniczą, dla których podmiotem tworzącym lub właścicielem jest Województwo  Pomorskie".
  • Samorząd Województwa Pomorskiego planuje kolejne przedsięwzięcia, które mają ograniczyć problemy występujące w tej dziedzinie medycyny. Jednym z nich jest modernizacja Pawilonu nr XII w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych  w Starogardzie Gdańskim, w którym mieści się oddział psychiatryczny dla młodzieży W związku z tą inwestycją planowane jest między innymi poszerzenie liczby miejsc pacjentów z 16 do 26-30, co powinno dodatkowo wesprzeć sytuację w psychiatrii dzieci i młodzieży do czasu wdrożenia przez Ministerstwo Zdrowia wyczekiwanej od wielu lat reformy.

GK-GKOZ.7016.1.2020

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski