Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawy równego traktowania – newsletter 1-31 sierpnia 2019

SPRAWY RÓWNEGO TRAKTOWANIA

6-7 sierpnia 2019 r. Komitet ONZ badał sprawozdanie Polski z realizacji Konwencji ws. likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. W swym raporcie RPO wskazał m.in. że nie wszystkie grupy zagrożone przestępczością wynikającą z nienawiści są przed nią należycie chronione. Rzecznik podkreślił też radykalizację języka debaty publicznej wokół migracji, w tym także języka mediów i napisał o nadal funkcjonujących w społeczeństwie negatywnych stereotypach wobec mniejszości narodowych i etnicznych. (więcej)

REKOMENDACJE ONZ dotyczące dyskryminacji w Polsce

- Przedstawione 29 sierpnia rekomendacje ONZ są również rekomendacjami dla nas – bo od nas, obywateli, zależy, czy będziemy się upominać o wskazane przez ekspertów ONZ sprawy. Te rekomendacje dotyczą fundamentów funkcjonowania państwa i demokracji – powiedział RPO Adam Bodnar na briefingu prasowym poświęconym rekomendacjom Komitetu ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej (CERD). (więcej)

RPO zajął się sprawą ksenofobicznej oferty pracy w smażalni ryb w Gdyni. (więcej)

Rekomendacje Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych dot. uwzględniania potrzeb osób starszych przy udzielaniu zamówień publicznych. (więcej)

Ktoś, komu prawo do renty przyznała instytucja zagraniczna, nie ma w Warszawie prawa do zniżki w komunikacji miejskiej. Takie dzielenie rencistów wzbudziło wątpliwości RPO, stąd jego wystąpienie do władz miasta. (więcej)

Polsce grozi dyskryminacja na rynku usług – przestrzega RPO. Taki może być efekt uchylenia przez Trybunał Konstytucyjny przepisu Kodeksu wykroczeń o karalności bezzasadnej odmowy wykonania usługi. Część społeczeństwa błędnie bowiem uznała, że TK wprowadził powszechną klauzulę sumienia dla wszystkich usługodawców. (więcej)

Stereotypowe role przypisywane kobietom i mężczyznom mogą powstrzymywać dziewczęta i kobiety przed realizacją pasji sportowych. Utrudnia im to także obawa przed dyskryminacją w dostępie do obiektów sportowych. Dowodem tego jest spór o dostęp do boiska Orlik na warszawskim Mokotowie dla dziewczęcej drużyny piłki nożnej. W sprawie systemowego wsparcia aktywności sportowej dziewcząt i kobiet Rzecznik zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. (więcej)

Sprawa pracownika zwolnionego z IKEA. Pracodawca i Okręgowy Inspektor Pracy odpowiedzieli RPO. Odpowiedzi pozwalają na sformułowanie pierwszych wniosków co do relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w kontekście przeciwdziałania dyskryminacji w miejscu pracy. Ostateczną decyzję, czy zwolnienie naruszyło przepisy prawa, podejmie niezawisły sąd. (więcej)

Policja o „Marszu Równości” w Białymstoku: 25 zatrzymanych, zarzuty wobec kilku podejrzanych o różne przestępstwa, 75 nałożonych mandatów karnych oraz kilka wniosków do sądu o ukaranie za wykroczenia. Komendant Wojewódzki Policji podkreśla, że dzięki jej zaangażowaniu nie dopuszczono do eskalacji wydarzeń czy zablokowania tego legalnego zgromadzenia. (więcej)

Analiza spraw o przestępstwa związane z przemocą w rodzinie wykazała, że w wielu przypadkach są one prowadzone z uchybieniami, co negatywnie wpływa na prawa pokrzywdzonych. Rozwiązaniem tych problemów mogłyby być regularne szkolenia dla sędziów i prokuratorów oraz aplikantów sędziowskich i prokuratorskich, zgodnie z wymogami UE. (więcej)

Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej badał sprawozdanie polskiego rządu z realizacji Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. Sprawozdawczyni Komitetu ONZ wskazała m.in. na osłabienie systemu instytucjonalnej ochrony praw człowieka oraz brak odpowiedniej reakcji państwa na przestępstwa motywowane nienawiścią i mowę nienawiści. (relacja z posiedzenia)

Osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy przebywają w dużych instytucjach opieki - nawet jeśli tego nie chcą, bo wciąż nie mają właściwego wsparcia w lokalnej społeczności. RPO ponownie dopomina się od rządu o kompleksową strategię deinstytucjonalizacji systemu wsparcia dla tych osób - połączoną z odejściem od instytucji ubezwłasnowolnienia. (więcej)

Jeżeli komornik w ciągu 7 lat nie zostanie magistrem prawa, jego powołanie na to stanowisko wygaśnie – stanowi nowa ustawa o komornikach sądowych z 2018 r. Do RPO wpłynęła skarga wskazująca, że narusza to zasadę praw nabytych. Rzecznik zgadza się, że ogranicza to konstytucyjne prawa komorników,  którzy w chwili powołania nie byli zobowiązani do posiadania wyższego wykształcenia prawniczego. (więcej)

Nie wszyscy studenci i doktoranci są w Polsce równo traktowani w kwestii ulg na przejazdy środkami transportu publicznego. Różnicowanie prawa do ulgi w zależności od obywatelstwa czy miejsca nauki jest sprzeczne nie tylko z polską ustawą, ale i z normami UE - podkreśla RPO. (więcej)

Sąd uznał za niedopuszczalną apelację opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej, który nie był uczestnikiem sprawy w I instancji. Rzecznik złożył w tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego. (więcej)

Rząd proponuje, by policja mogła nakazywać sprawcy przemocy w rodzinie, zagrażającemu życiu lub zdrowiu ofiary, natychmiastowe opuszczenie wspólnego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, a także – zakazywać zbliżania się do niego. Rzecznik od dawna się tego domagał w imię szybkiej i skutecznej ochrony praw ofiar. (więcej)

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu postępowanie wyjaśniające w sprawie symulowanego podcięcia gardła lalce ze zdjęciem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. (więcej)

Prezydent Gorzowa Wlkp. zakazał planowanego 24 sierpnia 2019 r. Marszu Równości, powołując się na zagrożenie związane z kolizją miejsca i czasu marszu z innymi zgromadzeniami. Rzecznik zaskarżył tę decyzję wskazując, że prezydent nie wykazał, aby marsz stanowił zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi i mienia w znacznych rozmiarach. Z tą argumentacją zgodził się gorzowski sąd. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik