Zawartość

Spotkanie ze społecznością polskich Tatarów w Kruszynianach

Data: 
2019-04-11
Położenie: 
 • Kruszyniany
  Polska
słowa kluczowe: 

Kruszyniany zwane są także tyglem kulturowym ponieważ krzyżują się tam 3 wielkie religie - Katolicka, Muzułmańska i Prawosławna.

Spotkanie odbyło się w Kruszynianach i w jurcie tatarskiej - w ramach cyklu spotkan regionalnych na Podlasiu. Polscy Tatarzy mieszkają tu od XVII wieku, osiedlił ich tu Jan III Sobieski. 

Meczet w Kruszynianach to najstarszy w Polsce muzułmański meczet drewniany z XVIII w. Jest to unikalny zabytek, gdyż w granicach Rzeczpospolitej znajdują się tylko dwa tego typu obiekty. Drugi znajduje się w Bohonikach. Meczet powstał w 1795 roku.

Ekipę RPO oprowadzał po nim Dżemil Gembicki. O problemach i osiagnieciach sppleczności tatarskiej w Kruszynianach opowiadał przewodniczący Zarządu Gminy Muzułmańskiej Bronisław Talkowski

Jurta Tatarska, po której oprowadzali Dżenneta i Mirosław Bogdanowicze, to tatarskie gospodarstwo, które leży w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej (3km od granicy z Białorusią, 50km od Białegostoku). W tym szczególnym miejscu powstał w Kruszynianach 6-km szlak ekumeniczny. Jurta odbudowuje się teraz po pożarze - staraniem całej polskiej: katolickiej, tatarskiej i prawosławnej spoleczności.

Galeria

 • Zielony budynek drewniany z półksiężycem na wieżyczkach

  Meczet w Kruszynianach, 11 kwietnia 2019 r.
 • Kamienie zapadające się w ziemię wśród drzew

  Muzułmański cmentarz w Kruszynianach: najstarsze, zapadające się w ziemię kamienie nagrobne położono tu w XVII wieku. Obyczaj nie pozwala pochować w tym miejscu innej osoby, by nie naruszać spokoju zmarłych. Kruszyniany, 11 kwietnia 2019 r.
 • Duży drewniany budynek w czasie budowy

  Jurta tatarska odbudowywana po pożarze, 11 kwietnia 2019 r.