Zawartość

Zapowiadane spotkanie RPO z licealistami w Radzyniu Podlaskim odbędzie się w późniejszym terminie

Data: 
2018-02-27
Położenie: 
  • Partyzantów 8
    Radzyń Podlaski
    Polska
słowa kluczowe: 

UWAGA! Z przyczyn niezależnych spotkanie zostało odwołane. 

Spotkanie z RPO organizowane jest w ramach cyklu spotkan regionalnych w dniach 27 lutego-2 marca.

Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim kontynuuje tradycje przedwojennego gimnazjum, które zostało założone przez Halinę Rudnicką prawdopodobnie w 1917 roku. Szkoła funkcjonowała jako czteroletnie gimnazjum pod egidą Polskiej Macierzy Szkolnej od 1919 roku..

Uczniowie szkoły wzięli udział w projekcie Szkoła Dialogu.

W zeszłym roku zorganizowali spacer śladami społeczności żydowskiej z Radzynia, na który zabrali kolegów ze szkoły, a także kilka dorosłych osób z miasta (m.in. dyrektorkę biblioteki powiatowej i dwóch dyrektorów szkoły).

Spacer był równocześnie grą terenową opracowaną przez uczniów klasy 2f z wychowawczynią Małgorzatą Nadolną.

Dla uczestników wycieczki uczniowie stworzyli mapki przedwojennego Radzynia. Znaleźli także dużo archiwalnych zdjęć, z których wygenerowali QR kody. Każdy z uczestników wycieczki dostał pakiet QR kodów, które w wybranych punktach wycieczki mógł skanować, aby zobaczyć jak dane miejsce wyglądało przed II wojną światową. Np. pałac.

Podczas wycieczki uczniowie przedstawili historię Radzynia, a także indywidualne historie jego mieszkańców. Historii tych szukali w Archiwum Państwowym, czasopismach naukowych, bibliotekach, a także kontaktując się z Jakubem Jakubowskim właścicielem kawiarni w Radzyniu, radnym i pasjonatem historii.

Uczniowie planują zamieścić na stałe QR kody w wybranych punktach miasta, w czym obiecała ich poprzeć dyrekcja szkoły. Póki co trafiły do biblioteki szkolnej i wraz ze scenariuszem spaceru są dostępne dla społeczności szkolnej. Pod koniec kwietnia szkołę odwiedzi grupa izraelskiej młodzieży, do której oprowadzania po Radzyniu już się szykują uczniowie.