Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO w Onecie o instytucji małego świadka koronnego i jej stosowaniu w praktyce

Data:

Janusz Schwertner w Onet.pl opisał sprawę rapera skazanego na podstawie zeznań tzw. małego świadka koronnego. „Czy żeby skazać człowieka, wystarczą zeznania gangsterów i piosenka, którą na sali sądowej zacytował prokurator? Bonus RPK idzie siedzieć na pięć lat, choć nie wiadomo, czy naprawdę jest winny” – pyta autor.

Pisze tez, że w internecie trwa akcja #MuremZaBonusem. Fani rapera i inni artyści wyrażają tam solidarność z muzykiem. Zwracają uwagę, że na sali sądowej prokurator zacytował jedną z jego piosenek - co miało wzmocnić oskarżenie przeciwko niemu. Działania prokuratury zostały odebrane jako atak na artystyczną wolność.

Małym świadkiem koronnym jest sprawca, który wraz z innymi osobami współdziałał w popełnieniu przestępstwa, a który organom ścigania ujawnił niezbędne informacje dotyczące okoliczności jego popełnienia. W takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka nadzwyczajne złagodzenie kary.

Janusz Schwertner cytuje w swoim reportaży rzecznika praw obywatelskich:

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, mówi, że instytucja "małego świadka koronnego" (tak potocznie określa się przestępców korzystających z prawa do złagodzenia wyroku) może dobrze funkcjonować tylko w tych państwach, które ściśle przestrzegają reguł rządów prawa. - Natomiast jeśli pojawiają się takie czynniki, jak podporządkowanie polityczne prokuratury, ograniczanie niezależności sądów, w tym presja ze strony prokuratury na określone rozstrzygnięcia oraz dążenie do osiągnięcia sukcesów statystycznych i wizerunkowych, to taka instytucja może prowadzić do nadużyć. Tym bardziej należy wtedy dbać o zagwarantowanie prawa do rzetelnego procesu, właściwe standardy gromadzenia dowodów oraz prawo do obrony – mówi Bodnar. - Dziś warto przedyskutować postulat wprowadzenia odpowiedniego uregulowania uniemożliwiającego skazanie wyłącznie w oparciu o zeznania "małego świadka koronnego" - dodaje rzecznik.

Mówi też red. Schwertnerowi: - Obiecuję, że przyjrzymy się praktyce stosowania instytucji "małego świadka koronnego". W szczególności tym sytuacjom, w których dochodzi do skazania osoby wyłącznie na podstawie zeznań jednej osoby, bez wystarczającego wsparcia w postaci innych dowodów wskazujących na winę.

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: AnetaKosz
Data:
Operator: AnetaKosz