Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób z niepełnosprawnościami i realizacja konwencji ONZ - newsletter 12 grudnia 2017 – 8 stycznia 2018

Newsletter 12 grudnia 2017 – 8 stycznia 2018

 

PRAWA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI I REALIZACJA KONWENCJI ONZ

54 rekomendacje z I Kongresu Praw Obywatelskich

- Pierwszy Kongres Praw Obywatelskich był wydarzeniem bez precedensu – mówił dziennikarzom na konferencji prasowej 8 stycznia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - W ciągu miesiąca od zakończenia Kongresu powstały konkretne rekomendacje, które będą dla RPO inspiracją w pracy, zostaną przekazane ministerstwom i instytucjom centralnym oraz partiom politycznym, a Rzecznik wykorzysta je też  w toku spotkań regionalnych.

54 rekomendacje I Kongresu Praw Obywatelskich to lista zadań do wykonania dla Rzecznika Praw Obywatelskich i społeczeństwa obywatelskiego.

Konkretne rekomendacje Kongresu dotyczą edukacji i obywatelskiego upodmiotowienia, praw obywateli w kontaktach z wymiarem sprawiedliwości, zdrowia, pracy, domu, miejsca Polski w Europie [szczegółowe rekomendacje].

Następny Kongres Praw Obywatelskich odbędzie się  7 i 8 grudnia 2018 r. W stulecie polskiej niepodległości, ale także w 70 lat od podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i w 25 lat po tym, jak Polska związała się postanowieniami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Relacje, dokumenty, nagrania dyskusji i dokumentacja fotograficzna z Kongresu dostępne są na portalu kongresu (https://www.rpo.gov.pl/pl/content/kpo).

Jak rząd chce zagwarantować ludziom dostęp do służby zdrowia w związku z przewidywanym drastycznym niedoborem lekarzy?

RPO alarmuje w sprawie narastającego niedoboru lekarzy. Do tej pory godzili się oni na pracę ponad siły. Jednak teraz wypowiadają zgody na tzw. klauzulę opt-out. To kolejny etap zwracania uwagi na skalę problemu niedofinansowania służby zdrowia - po jesiennym proteście głodowym lekarzy-rezydentów. Sytuacja jest na tyle groźna dla pacjentów, że rząd nie może się ograniczać do jej monitorowania. Najważniejsze zdaniem RPO jest podjęcie dialogu z lekarzami [więcej].

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie odmowy wydania karty parkingowej osobie z niepełnosprawnością [więcej].

Zmiany w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego – poprawa sytuacji osób ubezwłasnowolnionych zgodnie z postulatami RPO [więcej].

9 stycznia w Biurze RPO przy ul. Długiej ruszyła winda. Zabiegi o dostosowanie zabytkowego budynku  do potrzeb osób z niepełnosprawnościami trwały od początku kadencji RPO Adama Bodnara w 2015 r. [więcej]

Komisja Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego [więcej].

 

Uwaga! Nowa funkcja portalu rpo.gov.pl

Od teraz łatwiej można dzielić się treściami zmieszczonymi na w serwisie Rzecznika Praw Obywatelskich. W tekstach pojawia się ramka - wystarczy w nią kliknąć, by dostać propozycję wpisu w mediach społecznościowych. Zależy nam, by informacje o działaniach RPO docierały do wszystkich zainteresowanych.

 

 

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka