Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa osób z niepełnosprawnością i realizacja Konwencji ONZ - newsletter 1-31 sierpnia 2018 r.

Jak Polska wdraża Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych? 3-5 września 2018 r. rząd przedstawia sprawozdanie; organizacje pozarządowe i RPO przedstawiają swą perspektywę. W czasie sesji w Genewie Komitet ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami rozpatrzy sprawozdanie Rzeczypospolitej Polskiej z wdrażania Konwencji. Odbywa się to w ramach trwającej od 27 sierpnia do 21 września 20. Sesji Komitetu. Informacje o tym, co będzie się działo w Genewie, będziemy regularnie zamieszczać w serwisie RPO.gov.pl. Zapraszamy do lektury (i dzielenia się tymi wiadomościami z innymi) [więcej o posiedzeniu, stanowisku rządu i stanowiskach organizacji pozarządowych]

Jednolity system orzekania o niepełnosprawności, skupiający się na potencjale osoby, a nie na jej dysfunkcjach; zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia; prawo osób z niepełnosprawnościami do niezależnego życia - to część rekomendacji RPO do pełnego wdrożenia przez Polskę Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Jej wykonanie oceni we wrześniu 2018 r. Komitet Praw Osób z Niepełnosprawnościami ONZ. Na jego listę kwestii dla Polski odpowiedział Adam Bodnar. (więcej)

Wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych i z  podejściem do niepełnosprawności opartym na prawach człowieka. RPO wystąpił  w tej sprawi do prezes ZUS.  (więcej)

Nadal mało prawdopodobna jest zmiana podejścia państwa do niepełnosprawności – wynika z odpowiedzi prezes ZUS dla RPO. Zmiana powinna polegać na tym, by osoby z niepełnosprawnościami traktowane były nie jako „niesamodzielne”, ale takie, które są samodzielne, jeśli dostaną odpowiednie wsparcie. (więcej)

RPO dopomina się o deinstytucjonalizację systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. W 2017 r. wraz z 54 organizacjami społecznymi skierował do premiera apel w tej sprawie, na który do dziś nie odpowiedział resort rodziny, pracy i polityki społecznej. (więcej)

360 mln zł przeznaczy dodatkowo NFZ na leczenie i rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Tak prezes NFZ odpowiedział na pytanie RPO o realizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która weszła w życie 1 lipca 2018 r.(więcej)

RPO nadal dopytuje Ministra Edukacji Narodowej o przygotowania do zmian dotyczących nauczania indywidualnego. Wdrażana zmiana jest słuszna, chodzi jednak o to, by sam sposób jej wdrażania nie naruszył praw dzieci i ich rodziców - podkreśla RPO. (więcej)

Nowe przepisy wymuszające zatrudnianie nauczycieli na etat sprawią, że placówek niepublicznych nie będzie stać na dalsze zatrudnienie logopedów czy psychologów, którzy dotychczas pracowali na umowę cywilnoprawną. RPO napisał w tej sprawie do MEN.(więcej)

Straż Marszałkowska interweniowała w Sejmie wobec protestujących opiekunów osób z niepełnosprawnościami, bo chciała zapewnić bezpieczeństwo osobom wychylającym się przez okno. Tak szefowa Kancelarii Sejmu odpowiedziała RPO ws. głośnej interwencji z 24 maja 2018 r. (więcej)

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski