Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Prawa i wolności obywatelskie, wymiar sprawiedliwości - newsletter 5-18 września 2017 r.

Newsletter 5 - 18 września 2017

 

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Historie ludzi. Z jakimi sprawami ludzie przychodzą do Rzecznika. Wystąpienie Adama Bodnara przed Sejmem

Tegoroczna informacja RPO o działalności oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2016 była inna niż do tej pory. Rzecznik mówił przede wszystkim o historiach, z jakimi zgłaszają się do niego ludzie, i o tym, co sam widzi i słyszy podróżując i spotykając się z ludźmi w całym kraju. Potem pokazywał, jak można te problemy rozwiązywać. Podkreślał znaczenie współpracy, dialogu i konsultacji. Oraz tego, że państwo nie powinno przegapiać niczyjej krzywdy. Sejm informację tę przyjął.

 [tekst wystąpienia RPO].

Przed posiedzeniem plenarnym z informacją roczną RPO zapoznali się również członkowie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka [więcej].

Co warto zmienić w polskich sądach – wystąpienie RPO do ministra Andrzeja Dery z Kancelarii Prezydenta

- Reforma wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna zarówno dla obywateli, jak i dla środowiska sędziowskiego– napisał RPO Adam Bodnar w liście do sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. Rzecznik przedstawił swoje uwagi w związku z przygotowywanymi przez głowę państwa projektami ustaw dotyczącymi Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa [więcej].

Przed Trybunałem Konstytucyjnym toczy się postępowanie w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem RP a Sądem Najwyższym dotyczące stosowania prawa łaski. Rzecznik Praw Obywatelskich, który przystąpił do tego postępowania uważa, że powinno  ono zostać przez Trybunał umorzone [więcej].

Zwolnienie dziennikarza z Polskiego Radia z powodu krytyki pracodawcy: nieuzasadnione – uznał warszawski sąd. To jedno ze strategicznych postępowań sądowych RPO [więcej].

Prokuratura o śledztwie po śmierci Igora Stachowiaka, który był torturowany przez policjantów w komisariacie we Wrocławiu [więcej]. RPO wystąpił też w sprawie zatrzymania przez Policję świadka interwencji na wrocławskim rynku[więcej].

Czy obywatel musi osobiście pojawić się na wezwanie komornika? Przepisy nie są w tym przypadku jednoznaczne.  Rzecznik pisze więc do Ministra Sprawiedliwości [więcej].

MSWiA odpowiada RPO: Polska nie może pracować nad ratyfikacją Konwencji o ograniczaniu bezpaństwowości oraz Konwencji o statusie bezpaństwowców, ponieważ rok temu rząd uchylił dokument „polityka migracyjna” i nie ma teraz żadnych podstaw, by te prace prowadzić [więcej].

Minister Cyfryzacji nie widzi potrzeby zmiany przepisów w sprawie retencji danych telekomunikacyjnych. To odpowiedź na wystąpienie RPO w sprawie dostosowania polskiego prawa do stanowiska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wyrażonego w wyroku w sprawie Tele2 [więcej].

 

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka
Data:
Operator: Justyna Z@recka