Biuletyn Informacji Publicznej RPO

O bezdomności i informacji publicznej – praktykanci RPO dyskutują z ekspertami

Data:

Problemy osób w kryzysie bezdomności i kwestie dostępu do informacji publicznej były głównymi tematami spotkań praktykantów z Biura RPO z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które odbyły się 14 lipca. Dzięki zmienionej formule praktyk, studenci nie tylko zapoznają się z pracą poszczególnych zespołów, ale biorą też udział w warsztatach dotyczących szeroko rozumianych praw człowieka. Dzisiaj mogli porozmawiać z Adrianną Porowską z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, która jest członkiem Rady Społecznej RPO i współprawodniczącą Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz z Szymonem Ossowskim i Bartoszem Wilkiem z Obywatelskiej Sieci WatchDog Polska.

- Wydaje się, że w dużych miastach, takich jak Warszawa, zjawisko bezdomności bardzo spowszechniało. Ludzie nie dostrzegają tragedii innych. Czasami osoby bezdomne są traktowane tak, jakby przeszkadzały społeczeństwu – mówiła Adrianna Porowska. Wskazywała, że w Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej pomagają ludziom w bardzo trudnych sytuacjach. Przedstawiła m.in. historię 18-letniego chłopaka, którego rodzina adopcyjna wyrzuciła z domu w chwili, gdy uzyskał pełnoletność.

Bardzo ważne jest, aby młodzi prawnicy zdawali sobie sprawę z jakimi problemami zmagają się osoby w kryzysie bezdomności. Jest im często potrzebna pomoc prawna np. przy stworzeniu pisma do komornika. Adrianna Porowska zwróciła uwagę, że choć istnieje w Polsce system bezpłatnej pomocy prawnej, to jednak praktyka pokazała, że nie jest on idealny. – Nie wszyscy bezdomni kwalifikują się do uzyskania pomocy np. ze względu na wiek, lub na osiągane dochody – dodała. Dlatego tak bardzo potrzebna jest pomoc i zaangażowanie innych osób.

Podczas spotkania z przedstawicielami WatchDog Polska studenci dyskutowali o dostępie do informacji publicznej. Szymon Ossowski wskazywał, że jest to bardzo ważne prawo każdego obywatela. – Bez wiedzy jak działa władza nie możemy podjąć świadomej decyzji politycznej – podkreślał. W ramach warsztatów praktykanci zastanawiali się m.in. jakie są granice dostępu do informacji o działalności instytucji publicznych. Dyskutowali np. o tym, czy kalendarz spotkań ministra może zostać upubliczniony.

Studenci prawa z całej Polski rozpoczęli praktyki na początku lipca. W trzyetapowym postępowaniu kwalifikacyjnym, spośród ponad 100 zgłoszeń, wybrano 31 osób. W tym miesiącu instytucję RPO poznaje z bliska 9 z nich. Po zakończeniu praktyk najlepsi studenci mogą zostać Ambasadorami RPO.

 

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk