Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 4-11 lipca 2016

Newsletter 4-11 lipca 2016

 

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

RPO zaskarżył ustawę antyterrorystyczną do Trybunału Konstytucyjnego

Choć cel ustawy jest szczytny, to zawiera błędy prawne. Dlatego jest sprzeczna z Konstytucją, Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności – 11 lipca RPO zaskarżył ustawę do Trybunału Konstytucyjnego [więcej].

[ZOBACZ TEŻ: dr Anna Surówka-Pasek odpowiada w imieniu Kancelarii Prezydenta, dlaczego prezydent Andrzej Duda musiał podpisać ustawę antyterrorystyczną]

Rzecznik skarży do Trybunału przepisy o obrocie ziemią rolną

Ustawa została napisana niezgodnie z zasadami dobrej legislacji, stąd rozstrzygnięcia a także niezamierzone konsekwencje, które krzywdzą obywateli. Dlatego RPO zaskarżył ustawę. Rzecznik planuje kolejne wnioski, w których przedstawi inne zarzuty merytoryczne dotyczące ustawy [więcej].

RPO do Marszałka Sejmu: przyjmowany w Sejmie projekt ustawy o TK budzi poważne zastrzeżenia konstytucyjne i narusza prawa obywateli

Rzecznik Praw Obywatelskich wypunktował najważniejsze zastrzeżenia i wątpliwości konstytucyjne do przygotowywanej obecnie zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym [więcej].

Samotność Konstytucji

- Warto bronić Konstytucji, bez względu na to, jakie ma się poglądy polityczne. Bo chodzi tu przecież o nasze "dobro wspólne", o prawa i wolności, które nie powinny zależeć wyłącznie od niczym nieskrępowanej woli polityków – napisał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w komentarzu dla Onet.pl [cały artykuł].

Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w 2015 roku

Konstytucja zobowiązuje RPO do przedstawiania co roku sprawozdania z działalności [Sprawozdanie z działań w 2015 r.].

[ZOBACZ TEŻ: Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji jednomyślnie przyjęła sprawozdanie Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2015]

Przedstawiciele Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana w Polsce

Poza udziałem w otwartej debacie, podczas której Rzecznicy Katalonii, Irlandii, Estonii i Austrii opowiedzą o roli ombudsmana w Europie i o swoich głównych działaniach, odbędzie się też szereg spotkań poglądowych [więcej].

Po pobiciu zagranicznych studentów w Bydgoszczy – policja wyjaśnia, co robi w sprawie

W reakcji na wystąpienie Rzecznika Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy informuje, co się dzieje w sprawie ataku na studentów z programu Erasmus+ w Bydgoszczy [więcej].

Praktykanci z Biura RPO pytają naukowców o kwestie bioetyczne

Trwają praktyki w Biurze RPO dla studentów prawa. O współczesnych problemach genetyki i biotechnologii oraz tym, jak duży wpływ na prawa człowieka ma rozwój nauki opowiadali praktykantom i pracownikom Biura RPO prof. Ewa Bartnik, prof. Piotr Stępień i prof. Paweł Golik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW [więcej].

Adam Bodnar na Przystanku Woodstock

Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar oraz Michał Wawrzyniak porozmawiają na temat hejtu w internecie na tegorocznej edycji Akademii Sztuk Przepięknych podczas 22. Przystanku Woodstock – czwartek, 14 lipca 2016 r. godz. 13.30 – 15.00 [więcej].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

RPO krytycznie o projektowanych przepisach dotyczących konfiskaty majątku

Rzecznik w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości wskazał na poważne wątpliwości, jakie budzą przygotowywane zmiany w Kodeksie karnym dotyczące konfiskaty majątku [więcej].

Sprawa małżeństwa G. – Rzecznik wnosi o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty

Majątek małżonków jest obecnie licytowany, choć toczy się spór sądowy w sprawie tego, czy podstawa należności jest zasadna. To nie jest typowa sprawa i RPO przyłączył się do niej [więcej].

Prawa osób przebywających w domach opieki

Czy w placówkach zapewniających całodobową opiekę prowadzonych w formie działalności gospodarczej można stosować środki przymusu bezpośredniego? Rzecznik pyta o to Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [więcej].

Czy pracodawca powinien płacić składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu umów, których nie jest stroną?

Rzecznik przedstawił swoje stanowisko w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, dotyczącym wniosku Konfederacji Lewiatan [więcej].

Finansowanie kosztów noclegu pracowników

Skutki podatkowe finansowania przez pracodawcę kosztów noclegu tzw. pracownika mobilnego – to temat wystąpienia RPO do Ministra Finansów [więcej].

Pomoc dla młodych rolników

Rzecznik po raz kolejny zwrócił się do Ministra Rolnictwa w sprawie kryterium nakazującego obowiązek ubezpieczenia w KRUS w celu uzyskania pomocy finansowej na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez młodych rolników [więcej].

TK: trzeba wprowadzić czasowe ograniczenie możliwości żądania przez ZUS zwrotu nienależnie pobranych świadczeń

Brak terminu ograniczającego możliwość żądania przez ZUS zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń stwarza ryzyko sytuacji, w której ubezpieczony dopiero po kilkunastu latach będzie skonfrontowany z wynikami urzędowej weryfikacji odległych w czasie zdarzeń prawnych – stwierdził Trybunał Konstytucyjny [więcej].

RPO apeluje o zmianę przepisów dotyczących wyliczania emerytury dla osób, które pobierały wcześniejszą emeryturę

To efekt licznych skarg obywateli, a także efekt spotkania regionalnego w Łodzi [więcej].

Szkoły artystyczne respektują prawo rodziców do powtórzenia II klasy przez dzieci urodzone w II połowie 2008 r.

Dzieci urodzone w II połowie 2008 r. mogą na wniosek rodziców powtarzać II klasę. Jednak przepis ten nie dotyczy uczniów szkół artystycznych. Rzecznik interweniował w ich sprawie i Minister Kultury wyjaśnił, że choć faktycznie nie ma takich przepisów, to dyrektorzy szkół artystycznych zostali uczuleni na problem [więcej].

Dlaczego nie mogę prowadzić zawodów piłkarskich dla seniorów sam będąc seniorem?

Mężczyźnie po ukończeniu 65. roku życia uniemożliwiono prowadzenie piłkarskich zawodów seniorskich oraz ograniczono uprawnienia do wykonywania czynności obserwatora. Po wystąpieniu RPO Zarząd PZPN rozważa zmianę przepisów [więcej].

SPOŁECZEŃSTWO

Warunki pracy pielęgniarek

Jak poprawić warunki pracy pielęgniarek i sprawić, by więcej osób chciało wykonywać ten zawód – Minister Zdrowia odpowiada na wystąpienie RPO [więcej].

Monitoring wizyjny w szkołach

Trzeba koniecznie uregulować zasady monitoringu wizyjny w szkołach i innych placówkach oświatowych. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Ministra Edukacji Narodowej [więcej].

Śląska Platforma Przeciw Nienawiści – co robimy dalej

Najbliższe wyzwania, przed którymi stoimy, to zaproszenie szkół do udziału w konkursie „Zalogowani” oraz współtworzenie Banku Dobrych Praktyk i Praktyków [więcej].

Walka z mową nienawiści

Po likwidacji Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji potrzebny jest nowy sposób koordynowania działań władz i organizacji społecznych. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Ministra Cyfryzacji oraz Pełnomocnika Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania [więcej].

Adresaci Akcji “Za starość naszą i waszą!” – struktury ONZ

Jakie instytucje ONZ zaangażowane są w ochronę praw osób starszych, czyli kto jest adresatem naszej opinii w sprawie Konwencji o prawach osób starszych? [więcej].

KRONIKA

Nagroda RPO im. doktora Macieja Lisa – zgłoszenia kandydatur do 11 września

Zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody RPO im. doktora Macieja Lisa za szczególne dokonania na rzecz obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami [więcej].

Otwarcie Punktu Przyjęć RPO w Słupsku

Ruszył Punkt Obsługi Interesantów RPO w Słupsku. Punkt działa w Centrum Obsługi Obywateli stworzonym przez samorządowe władze Słupska w sposób w pełni odpowiadający potrzebom obywateli. Adam Bodnar spotkał się też z prezydentem Robertem Biedroniem i rozmawiał o najważniejszych problemach miasta [więcej]. Wizyta w Słupsku pozwoliła też na spotkanie z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi [więcej o spotkaniu regionalnym], [więcej o spotkaniu z ekspertami Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku].

Spotkanie w Środkowopomorskim Centrum Zdrowia Psychicznego MEDiSON w Koszalinie

O zaletach i problemach w reformie psychiatrii w Polsce Adam Bodnar rozmawiał 8 lipca w Koszalinie z osobami objętymi terapią Otwartego Dialogu, ekspertami z dziedziny psychiatrii oraz z członkami Stowarzyszenia „Przystań” [więcej].

Rzecznik na Festiwalu „Media i Sztuka” w Darłowie

- Zbrodnie i przestępstwa władzy komunistycznej trzeba badać, bo to daje szansę ofiarom, by ich krzywda nie została zapomniana. Doświadczenie i pamięć ofiar jest niezwykle ważna z punktu widzenia praw człowieka – mówił Adam Bodnar na debacie o rozliczaniu zbrodni komunistycznych [więcej]. Rzecznik wziął również udział w dyskusji poświęconej roli konstytucji [więcej].

Sprawy sądów rodzinnych

5 lipca 2016 roku w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się spotkanie przedstawicieli stowarzyszeń zrzeszających sędziów, w tym sędziów rodzinnych, z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem [więcej].

 

RPO w mediach społecznościowych

Zapraszamy do oglądania i subskrybowania kanału o pracach Rzecznika Praw Obywatelskich na portalu YouTube. Można tam znaleźć m.in. relacje ze spotkań regionalnych i rozmowy z pracownikami Biura RPO. Zachęcamy też do odwiedzenia profilu Spotkania Regionalne Rzecznika Praw Obywatelskich na Facebooku.

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik