Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 17 grudnia 2018 – 4 stycznia 2019

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Od 8 do 10 stycznia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar spotyka się z mieszkańcami Lubelszczyzny i woj. podkarpackiego w ramach cyklu spotkań regionalnych. Od początku kadencji w 2015 r. Adam Bodnar rozmawiał z mieszkańcami ponad 150 miejscowości, a sprawy przez nich przekazywane kierował do władz i sądów. (więcej informacji na temat najbliższych spotkań)

Debata: Sędziowie pod presją. Czy doświadczenie światowe może nas czegoś nauczyć? – zapraszamy na spotkanie współorganizowane przez Biuro RPO oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS, 10 stycznia 2019 r. (czwartek) o godzinie 17.30 w Biurze RPO, ul. Długa 23/25, Warszawa. (więcej)

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Premier Morawiecki wycofał się z tych propozycji po burzy, jaka rozpętała się w mediach. Propozycje zmian zaniepokoiły wielu ekspertów. Dlaczego? Wyjaśnia dr Sylwia Spurek – zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w wywiadzie dla Onet.pl. (link do rozmowy)

Prawa seniorów. Mimo kontroli i kar finansowych nie maleje liczba placówek opiekuńczych działających niezgodnie z prawem, gdzie może dochodzić (i dochodzi) do nadużyć. Rządowy projekt mający na celu ograniczenie tych nieprawidłowości został już zarekomendowany do przyjęcia przez Radę Ministrów – wynika z odpowiedzi na wystąpienie RPO w tej sprawie. (więcej)

10 lat za 400 zł. Od 10 lat pan Lucjan jest zamknięty w zakładzie psychiatrycznym. Trafił tam po kradzieży roweru za 400 zł na podstawie opinii biegłego, który nie widział go na oczy. (więcej)

Nadal nic nie zmienia się w systemie biegłych sądowych. RPO interweniuje u premiera w tej sprawie. Problem jest nierozwiązany od lat i prowadzi do krzywdy obywateli przed sądami. (więcej)

Zdrowie dzieci. Miejsc w szpitalach psychiatrycznych dla dzieci jest za mało, a zamykane są kolejne oddziały. Rzecznik alarmuje w tej sprawie Ministra Zdrowia. (więcej)

Kraków i prawa rodzin. Dlaczego Kraków ignoruje wyroki sądów dotyczące dowozu dzieci z niepełnosprawnościami do szkoły? RPO zwrócił się do prezydenta Jacka Majchrowskiego. (więcej)

Ochrona przed odrą. Poziom odporności populacyjnej na odrę jest już w Polsce niższy od bezpiecznego minimum. Zdaniem RPO konieczna jest kompleksowa informacja o korzyściach ze szczepień. (więcej)

Disco-polo w każdy weekend? W obronie mieszkańców jednej z miejscowości woj. kujawsko-pomorskiego przed nadmiernym hałasem RPO zwrócił się do starosty. (więcej)

Cele większe niż 10-osobowe będą stopniowo likwidowane – zapowiedziała Służba Więzienna w odpowiedzi na postulat RPO. (więcej)

Możliwość przesłuchania tłumacza co do rozmów polityków może wywrzeć „efekt mrożący”, który sparaliżuje wymianę międzynarodową – ostrzega RPO. (więcej)

Piloci MIG-29 obawiają się o bezpieczeństwo maszyn i ludzi na ziemi. RPO alarmuje szefa MON. (więcej)

Pomoc dla seniorów w banku. Ludzie skarżą się Rzecznikowi, że banki nie uznają ich notarialnych pełnomocnictw. Ogranicza to dostęp do pieniędzy z konta dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, mających trudności z chodzeniem, czy przebywających w szpitalach. RPO wystąpił w tej sprawie do Krajowej Rady Notarialnej. (więcej)

Są trudności w uzyskaniu świadczenia wychowawczego 500+ dzieci, których rodzice umierają w toku postępowania o ustalenie prawa do tego świadczenia. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do minister rodziny. (więcej)

Rzecznik ponownie wniósł o zmianę ustawy dotyczącej ośrodka w Gostyninie. Trafiają tam osoby, które odbyły już karę za czyny, których się dopuściły. RPO powtarza, że należy przyjąć rozwiązania, które będą gwarantowały poszanowanie ich praw. (więcej)

Pan Andrzej w 2003 r. stracił dwóch synów w lawinie w Tatrach. Pozwał o zadośćuczynienie za ich śmierć nauczyciela-organizatora tragicznej wycieczki licealnej, szkolny klub sportowy oraz miasto Tychy. RPO przyłączył się do procesu cywilnego Pana Andrzeja. (więcej)

Senat dostał krytyczną opinię RPO o ustawie, która ma wdrażać unijną „dyrektywę policyjną”. (więcej)

Podpis odbioru przesyłek na tablecie może się zaliczać do danych biometrycznych, które podlegają szczególnej ochronie. Rzecznik spytał Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych o potencjalne zagrożenia z tym związane. (więcej)

TK nie zgodził się z RPO. Przepis, który uzależnia dostęp do przetworzonej informacji publicznej od wykazania istotnego interesu publicznego, jest zgodny z konstytucją – orzekł 18 grudnia 2018 r. w sprawie skargi konstytucyjnej, do której przystąpił RPO. (więcej)

Przegapiłeś termin skargi na podwyżkę „wieczystego”? Możesz odwołać się od decyzji SKO do sądu administracyjnego – zdecydował o tym Naczelny Sąd Administracyjny, który uwzględnił wniosek RPO w tej sprawie. (więcej)

KRONIKA

Poczucie odpowiedzialności powinno dotyczyć wszystkich – oświadczenie rzecznika praw obywatelskich w związku z zarzutem prezydenta Dudy, że RPO, I prezes Sądu Najwyższego i posłowie mając krytyczną opinię o zgodności z Konstytucją niektórych ustaw, nie kierują wniosków do Trybunału. (więcej)

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zostało wyróżnione specjalną nagrodą „Złotego Wachlarza”. Przyznała ją International Organization for Migration (IOM – Agencja ds. Migrantów ONZ) za konsekwentne działania na rzecz praw migrantów. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik