Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 17-22 sierpnia 2016 r.

Newsletter 17 - 22 sierpnia 2016

 

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Odbieranie dzieci Polakom mieszkającym za granicą

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się z urzędu sprawą Polki mieszkającej w Niemczech, której niemiecki Urząd ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamt) odebrał dziecko kilka dni po porodzie.

Jest to jedna z wielu tego typu spraw, które od lat trafiają do Biura RPO. O tym, co Rzecznik robi w takich przypadkach, można przeczytać na stronie rpo.gov.pl

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Czy nastolatek ma prawo do informacji publicznej?

Rzecznik przygotowuje skargę kasacyjną w sprawie pana Tymona – niepełnoletniego obywatela, któremu Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa odmówiła dostępu do informacji publicznej. Jako powód odmowy wskazano, że wnioskodawca nie ma ukończonych 18. lat [więcej].

SPOŁECZEŃSTWO

Medyczna marihuana powinna być legalna

Rzecznik już po raz kolejny zwrócił się do Ministra Zdrowia o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości korzystania przez pacjentów z medycznej marihuany. Napisał też list do byłego posła Tomasza Kality, który w wyniku swojej choroby, chciałby legalnie korzystać z tego typu terapii [więcej].

Co dzieje się w sprawie „tajnych więzień CIA”?

Od kilku lat Rzecznik zajmuje się sprawą tzw. „tajnych więzień CIA” na terenie Polski. Pod koniec lipca 2016 r. do RPO wpłynęła odpowiedź z Prokuratury Regionalnej w Krakowie, która przedstawiła informacje o aktualnych postępach w  śledztwie [więcej].

Czy wyrywkowe kontrole trzeźwości kierowców są legalne?

W wywiadzie dla Super Expressu rzecznik tłumaczy, dlaczego ma wątpliwości co do kontroli trzeźwości przeprowadzanych przez policję [więcej].

Czy pacjentki korzystają z możliwości legalnego przerywania ciąży?

Rzecznik Praw Pacjenta przedstawił RPO informacje na temat dostępu do zabiegu legalnego przerywania ciąży [więcej].

PRAWO

Czy Prezydent uzasadni swoją decyzję o niepowołaniu sędziów wyznaczonych przez KRS?

Rzecznik poprosił szefową Kancelarii Prezydenta o przedstawienie wyjaśnień, dlaczego głowa państwa odmówiła powołania na urząd sędziego niektórych kandydatów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa [więcej].

Trzeba uregulować, kto może być gleboznawcą – resort rolnictwa zgadza się z RPO

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podzielił stanowisko RPO i przyznał, że należy uregulować w ustawie, kto i na jakich zasadach może klasyfikować grunty. Rzecznik zawracał uwagę na ten problem już od 2009 roku. Obecnie trwają pracę nad nowelizacją przepisów [więcej].

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka