Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 12-18 lipca 2016

Newsletter 12-18 lipca 2016

 

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Przedstawiciele Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana w Polsce. Publiczna debata „Dlaczego potrzebujemy Rzeczników Praw Obywatelskich w Europie”

Rzecznicy Katalonii, Irlandii, Estonii i Austrii opowiedzą o roli ombudsmana w Europie w czasie publicznej debaty 19 lipca w Warszawie. Będą się także spotykać z przedstawicielami ważnych instytucji publicznych w Polsce [więcej].

„Za dziecko odpowiadają oboje rodzice”: Ministerstwo Rodziny zapowiada kampanię społeczną

Odpowiadając na postulat Zespołu ds. Alimentów Ministerstwo Rodziny zapowiada, że jesienią zrobi  kampanię społeczną przekonującą do płacenia alimentów. Kampania będzie prowadzona z partnerami społecznymi, w tym ze Stowarzyszeniem „Dla Naszych Dzieci" [więcej].

Międzynarodowy Dzień Praw Więźniów

W Międzynarodowym Dniu Praw Więźniów Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, dlaczego tak ważne jest utrzymywanie standardów praw człowieka w miejscach pozbawienia wolności [więcej].

Przemoc na komendzie w Siedlcach – co się dzieje w sprawie

Rzecznik monitoruje sprawę stosowania tortur na komendzie policji w Siedlcach. Obecnie toczy się proces funkcjonariuszy oskarżonych w tej sprawie [więcej].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Dzieci z domów dziecka bez 500+?

Dlaczego dla dzieci z państwowych domów dziecka nie ma 500+ - rzecznik pyta o to Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O sprawie RPO dowiedział się podczas spotkania regionalnego we Wschowie [więcej].

Efekt spotkania regionalnego: wystąpienie do Ministra Rodziny w sprawie asystentów rodziny

Podczas spotkań regionalnych w województwie lubuskim obywatele zgłosili RPO problem dotyczący skuteczności pomocy świadczonej przez asystentów rodziny. Rzecznik zwrócił się z tą sprawą do Ministra Rodziny [więcej].

Dostęp do zabiegu legalnego przerywania ciąży

Jak informują media, w województwie podkarpackim nie ma podmiotów leczniczych przeprowadzających zabiegi przerywania ciąży w przypadkach dopuszczalnych przez prawo. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Rzecznika Praw Pacjenta [więcej].

Sąd naprawia pomyłkę po interwencji RPO

Skazany został nieprawidłowo pouczony o przysługującym mu zażaleniu na zarządzenie sędziego penitencjarnego o odmowie ustanowienia obrońcy z urzędu [więcej].

WSA uwzględnił skargę Rzecznika na indywidualną interpretację podatkową

Sprawa dotyczy interpretacji przepisów o powstaniu obowiązku podatkowego po sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat [więcej].

Opłaty za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości rekreacyjnych

Minister Środowiska podziela pogląd RPO o konieczności zmiany przepisów dotyczących ryczałtowej opłaty za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości rekreacyjnych [więcej].

SPOŁECZEŃSTWO

Sytuacja społeczności imigrantów romskich w Poznaniu

Z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich w Urzędzie Miasta Poznania odbyło się spotkanie dotyczące sytuacji migrantów romskich [więcej].

Sprawy cudzoziemców, którym odmówiono prawa wjazdu na terytorium Polski

Rzecznik postanowił zbadać sprawę niewpuszczenia do Polski muzyków ukraińskiego zespołu Ot Vinta. Wcześniej Rzecznik podjął interwencję w podobnej sprawie, w której funkcjonariusze Straży Granicznej odmówili prawa wjazdu na terytorium Polski rodzinie z Angoli [więcej].

Interwencja Rzecznika w sprawie zakłócenia uroczystej procesji grekokatolickiej i prawosławnej w Przemyślu

Rzecznik zbada sprawę zakłócenia uroczystej procesji wiernych cerkwi grekokatolickiej i prawosławnej, upamiętniającej żołnierzy Ukraińskiej Armii Ludowej i Ukraińskiej Halickiej Armii, pochowanych na Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym w Pikulicach [więcej].

Ilu sprawców przemocy domowej zostało zmuszonych do wyprowadzenia się z domu?

Co roku ponad 1000 sprawców przemocy domowej dostaje sądowy nakaz opuszczenia mieszkania. Sprawy toczą się średnio pół roku od pierwszej rozprawy, ze statystyk nie widać też, by sądy usprawniały pracę – wynika z danych przedstawionych przez resort sprawiedliwości [więcej].

Propozycja stworzenia wzoru tablic alimentacyjnych

Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie propozycji sędziów rodzinnych dotyczącej wykorzystania modelu niemieckiego, w którym tworzony jest wzór tablic alimentacyjnych oraz uproszczenie postępowania i przekazanie sprawy w ręce referendarzy sądowych [więcej].

Uprowadzenia i zatrzymania rodzicielskie

To problem coraz częściej spotykany w Polsce, dlatego RPO wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o usprawnienie pracy sądów rodzinnych [więcej].

Odpowiedź Ministra Zdrowia w sprawie zmian w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego

Rzecznik od wielu lat  stara się o pełniejsze zagwarantowanie praw osób umieszczanych w szpitalach psychiatrycznych. Odpowiedź, jaką Minister Zdrowia udzielił na ostatnie wystąpienie Rzecznika, napawa optymizmem [więcej].

Ograniczenie wiekowe dla słuchaczy KSAP

Zgodnie z ustawą o Krajowej Szkole Administracji Publicznej słuchaczem szkoły mogą zostać osoby, które nie ukończyły 32 lat. Takie ograniczenie może stanowić naruszenie zasady równego traktowania. Rzecznik poprosił Szefa Służby Cywilnej o stanowisko [więcej].

Brak dostępu do pytań z egzaminów lekarskich a prawo do informacji publicznej

RPO wystąpił do Ministra Zdrowia w sprawie braku dostępu do pytań z przeprowadzonych już państwowych egzaminów: Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego [więcej].

Wydawanie prasy przez władze samorządowe

W ocenie Rzecznika jednostki samorządu terytorialnego powinny wydawać jedynie biuletyny, które zawierają obiektywne informacje, użyteczne dla lokalnej społeczności, publikacje promujące samorząd, a także komunikaty urzędowe [więcej].

Wysokość opłat rekrutacyjnych na studia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zastanawia się, jak rozwiązać problem zbyt wysokich opłat [więcej].

Finansowe problemy młodzieżowych ośrodków wychowawczych

Po zmianie przepisów wysokość dotacji uzależniona jest od liczby wychowanków przebywających w ośrodku w dniu 30 września, tymczasem młodzież przyjmowana jest tam przez cały rok. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do Ministra Edukacji Narodowej [więcej].

Ustna matura z polskiego

Podczas ustnego egzaminu maturalnego uczniowie losują jedno pytanie. Egzamin nie daje więc w pełni miarodajnego obrazu wiedzy ucznia ani jego umiejętności. To jeden z problemów poruszonych w wystąpieniu RPO do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ustnej matury [więcej].

PRAWO

Bierne prawo wyborcze w wyborach wójta

Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych i Kodeksu wyborczego są niespójne w kwestii biernego prawa wyborczego w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta). RPO wystąpił do sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej z prośbą o rozważenie zmian w prawie [więcej].

TK: zasady rozpoznawania skarg więźniów są zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny nie podzielił zastrzeżeń RPO w sprawie zasad rozpoznawania skarg osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych (K 28/15) [więcej].

KRONIKA

O prawach obywatelskich na Przystanku Woodstock

W tym roku już po raz siódmy przedstawiciele RPO wzięli udział w przystanku Woodstock [więcej]. W ramach Akademii Sztuk Przepięknych można było także posłuchać rozmowy rzecznika praw obywatelskich dr. Adama Bodnar i Michała Wawrzyniaka na temat hejtu w internecie [więcej].

O bezdomności i informacji publicznej – praktykanci RPO dyskutują z ekspertami

Problemy osób w kryzysie bezdomności i kwestie dostępu do informacji publicznej były głównymi tematami spotkań praktykantów z Biura RPO z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które odbyły się 14 lipca [więcej].

Patronaty RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem:

  • konferencję „Bezdomność w Polsce – doświadczenia i perspektywy”, która odbyła się w Gdańsku [więcej]
  • projekt „Partnerstwo dla Wolontariatu” realizowany w województwie lubuskim [więcej]
  • debatę „Ustawa o ochronie sygnalistów w Polsce. O potrzebie i perspektywach jej wprowadzenia”, która odbyła się w Warszawie [więcej]
  • konferencję z cyklu Głusi Mają Głos pod hasłem „Od korzeni do pędów”, która odbędzie się w Warszawie [więcej]
  • obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w Warszawie [więcej]
  • konferencję „Procesowo-kryminalistyczna problematyka udziału pokrzywdzonego w postępowaniu karnym”, która odbędzie się we Wrocławiu [więcej]
  • Kongres Zdrowia Psychicznego, który odbędzie się w Warszawie [więcej]
  • projekt: „Profilaktyka ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyka HIV” [więcej]
  • X edycję Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” [więcej]
  • 13. ogólnopolską konferencję „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw” [więcej]

RPO w mediach społecznościowych

Zapraszamy do oglądania i subskrybowania kanału o pracach Rzecznika Praw Obywatelskich na portalu YouTube. Można tam znaleźć m.in. relacje ze spotkań regionalnych i rozmowy z pracownikami Biura RPO. Zachęcamy też do odwiedzenia profilu Spotkania Regionalne Rzecznika Praw Obywatelskich na Facebooku. Relacje z działań RPO są także na Instagramie.

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik