Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 9-13 lipca 2018 r.

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Na piątek 20 lipca po południu Sejm zaplanował doroczne wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich o stanie o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela (druk sejmowy nr 2602).  W tym roku raport RPO jest inny niż dotychczas - jest o naszych prawach zapisanych w Konstytucji i o tym, co zrobić, by były tym, co nam, obywatelom, gwarantuje Konstytucja. Tak wyraźne odwołanie do Konstytucji jest odpowiedzią na działania obywateli, którzy – i w czasie  protestów w obronie niezależności sądownictwa, i w czasie spotkań regionalnych z RPO w całej Polsce, odwołują się do Konstytucji (Raport RPO). Przed sejmową komisją RPO stanie 18 lipca.

RPO Adam Bodnar zapowiada w tym tygodniu wydanie opinii do nowego projektu posłów PiS, który przewiduje m.in. szybsze wyłonienie kandydatów na I prezesa  Sądu Najwyższego do wyboru przez prezydenta. Według projektu byłoby to możliwe już po obsadzeniu 2/3 ogólnej liczby sędziów SN. Ponadto projekt  zmierza do ograniczenia samorządności w sądach powszechnych.

Matka opiekująca się dorosłym synem z niepełnosprawnością nie dostanie świadczenia pielęgnacyjnego (dziś to 1477 zł), bo pobiera wcześniejszą emeryturę (854 zł). Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną kobiety, do której przyłączył się RPO, wnosząc o prokonstytucyjną wykładnię przepisów. NSA uznał, że nie jest uprawniony do takiej  wykładni. Ocenił też, że nie naruszono konstytucyjnych praw skarżącej do wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, bo ma ona zapewniony dochód. (więcej)

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Rzecznik upomina się u premiera o zagwarantowanie każdemu podejrzanemu prawa do efektywnego i swobodnego kontaktu z adwokatem na jak najwcześniejszym etapie postępowania. Mówi o tym dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/48/UE. Powinna była ona zostać wprowadzona do polskiego prawa do listopada 2016 r., co nie nastąpiło. (więcej)

RPO spytał prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przygotowania do realizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która weszła w życie od lipca 2018 r.  Mimo korzystnych dla nich rozwiązań ustawowych, osoby z niepełnosprawnościami mogą mieć faktycznie ograniczony dostęp do świadczeń – uważa rzecznik. (więcej)

Sędzia z niepełnosprawnością powinien mieć prawo do obniżenia obowiązującego go wymiaru zadań, tak jak inne osoby z niepełnosprawnościami - uważa RPO. Możliwości takiej nie widzi Ministerstwo Sprawiedliwości - w przeciwieństwie do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. (więcej)

Zasady odwiedzin dzieci u rodziców pozbawionych wolności różnią się w zależności od tego, czy odbywają oni karę więzienia, czy też są tymczasowo aresztowani. Powołując się na zasadę dobra dziecka, RPO wnosi o ujednolicenie przepisów, aby nie było nieuzasadnionego zróżnicowania. (więcej)

Rzecznik zwrócił się do Minister Finansów ws. wprowadzenia do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji instytucji milczenia organu współdziałającego. Niezajęcie przez wierzyciela stanowiska w określonym przez prawo terminie byłoby równoważne z wyrażenia określonego stanowiska. (więcej)

Rozdział Kodeksu postępowania karnego dotyczący odszkodowania za niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie pomija instytucję skargi nadzwyczajnej - wskazał RPO, który wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie uzupełnienia przepisów.(więcej)

Procedury antymobbingowe w szpitalach nie gwarantują ani rzetelnego wyjaśnienia spraw, ani należytej ochrony osób objętych mobbingiem. Rzecznik zwrócił się do Ministra Zdrowia o ocenę skuteczności  tych  procedur. (więcej)

Rzecznik pyta urzędy lotnictwa cywilnego oraz ochrony konkurencji i konsumentów, czy PLL LOT  zapewnił należytą ochronę praw pasażerów odwołanego lotu do Toronto. Powodem odwołania lotu był brak sprawnego samolotu; tymczasem - jak podawały media - nowy Dreamliner uczestniczył w uroczystości podczas gali PLL LOT. (więcej)

RPO spytał Służbę Więzienną o zapowiadane kompleksowe programy oświatowo-zdrowotne dotyczące walki z wirusowym zapaleniem wątroby typu C u osób pozbawionych wolności (więcej)

Posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed październikiem 1990 r. nie są pokrzywdzeni na skutek inflacji i wzrostu cen mieszkań; rekompensatę utraconych wskutek inflacji wartości wkładu i odsetek stanowi premia gwarancyjna. Tak PKO Bank Polski odpowiedział RPO na jego wystąpienie.(więcej)

PRAWO

Mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015  r., wciąż nie znowelizowano artykułu Kodeksu postępowania administracyjnego o braku ograniczeń czasowych na stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej, wydanej bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. RPO po raz kolejny wystąpił do MSWiA o taką nowelizację. (więcej)

KRONIKA

Od 9 lipca 2018 r. trwa w Polsce wizyta Podkomitetu ds. Prewencji Tortur ONZ – SPT. To pierwsza wizyta podkomitetu w naszym kraju. (więcej)

 

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski