Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 7-14 lutego 2018 r.

Newsletter  7 -14 lutego 2018

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

"O wolnych sędziach pamiętać będą wolni ludzie". Prof. Adam Strzembosz odebrał 8 lutego nagrodę RPO im. Pawła Włodkowica [więcej].

9 lutego 2018 r. minęły dwa lata od rozpoczęcia działalności Zespołu do spraw Alimentów. To wspólna inicjatywa Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Co udało się wypracować podczas tych dwóch lat? Jakie pomysły na rozwiązanie problemów mają RPO i RPD? [więcej].

Tortury na komendzie w Siedlcach: policjanci skazani na kary bezwzględnego więzienia

Do zdarzeń doszło w 2012 r. Zatrzymani  byli m.in. bici pałką po stopach, polewani wodą i rażeni paralizatorem w okolice miejsc intymnych. Po zdarzeniu jeden z zatrzymanych popełnił samobójstwo. Sąd wymierzył oskarżonym kary od jednego roku do dwóch lat i dwóch miesięcy pozbawienia wolności. Podczas ogłoszenia wyroku i jego uzasadnienia na sali sądowej był przedstawiciel Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT).

KMPT z satysfakcją przyjmuje kary bezwzględnego pozbawienia wolności wymierzone sprawcom. Ubolewa jednak nad faktem, że uzasadniając wyrok sąd nie wskazał, że zachowanie oskarżonych to tortury. KMPT jest także zaniepokojony ujawnionym przez sąd przypadkami składania fałszywych zeznań przez funkcjonariuszy policji i prokuratorów [więcej].

Spotkania regionalne RPO w województwie lubelskim i podlaskim

Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar zaprasza na otwarte spotkania konsultacyjne w województwach lubelskim i podlaskim w dniach 27 lutego – 2 marca 2018 r. RPO odwiedzi: Radzyń Podlaski, Niemce, Lubartów, Białą Podlaską, Hajnówkę, Bielsk Podlaski, Siemiatycze [szczegóły, harmonogram spotkań oraz formularz rejestracyjny].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

RPO pisze do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej

Do RPO wpłynęło ponad 1,5 tys. wniosków od osób objętych tzw. ustawą dezubekizacyjną, nie tylko byłych funkcjonariuszy PRL, ale także wdów i sierot po tych funkcjonariuszach, w tym osób z niepełnosprawnościami, którym w wyniku nowych przepisów zostały obniżone świadczenia.  Zmiany dotknęły m.in. łączniczkę w czasie Powstania Warszawskiego, córkę bohatera II wojny światowej, wdowę po medaliście olimpijskim. Rzecznik prosi Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozważenie zmiany ustawy [więcej].

RPO w sprawie funkcjonariuszy Służby Więziennej przeniesionych do innej jednostki, po tym jak ujawnili nieprawidłowości [więcej].

Rzecznik w sprawie dostępu rodziców samotnie wychowujących dzieci do świadczenia wychowawczego 500+ [więcej].

Czy strażnicy miejscy powinni mieć prawo do emerytury pomostowej? Rzecznik zwrócił się  o podjęcie stosownej inicjatywy ustawodawczej na forum Komisji Praworządności, Praw Człowieka i Petycji Senatu RP [więcej].

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedział na wystąpienie RPO i RPD dotyczące kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z Funduszu Alimentacyjnego. Przedstawiciel resortu zadeklarował też, że trwają prace nad utworzeniem Krajowego Rejestru Zadłużonych, obejmującego również rejestr dłużników alimentacyjnych [więcej].

Obywatel, ukarany za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości, dostał ponadto od sądu zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, w tej sytuacji zakaz taki można orzec tylko wobec pojazdów innych niż mechaniczne - głosi kasacja złożona przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Sądu Najwyższego [więcej].

PRAWO

Mieszkańcy warszawskiego  Radiowa z szansą na czystsze powietrze. 12 lutego Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyroki nakazujące ponowne zbadanie przez inspekcję ochrony środowiska, czy wstrzymać dwie  instalacje tamtejszego zakładu odpadów komunalnych MPO. Przed sądami mieszkańców wspierał RPO [więcej].

Rzecznik od dawna zwraca uwagę na zasady ustalania wysokości emerytur kobiet z rocznika 1953, które pobierały wcześniejszą emeryturę.  RPO pisze w tej sprawie do Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP [więcej].

Oskarżyciel prywatny, a nie tylko jego pełnomocnik, musi być powiadomiony przez sąd o wezwaniu do usunięcia braków subsydiarnego aktu oskarżenia, aby rodziło ono skutki prawne. Orzekł tak Sąd Najwyższy, uwzględniając kasację Rzecznika Praw Obywatelskich [więcej].

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego to w ustawie, a nie w rozporządzeniu powinien zostać wskazany zakres czynności w ramach uprawnień budowlanych, tam też muszą być określone wszelkie jego ograniczenia. Do postępowania w tej sprawie przystąpił RPO [więcej].

KRONIKA

Posiedzenie Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnościami [więcej].

O prawach osób z niepełnosprawnościami z przedstawicielami Republikańskiego Instytutu Kształcenia Zawodowego [więcej].

 

Uwaga!

Nowa funkcja portalu rpo.gov.pl

Od teraz łatwiej można dzielić się treściami zmieszczonymi na stronie rpo.gov.pl. Wystarczy kliknąć w górną ramkę nad danym wpisem, aby udostępnić informacje w mediach społecznościowych.

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest również kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

 

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka