Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 5-9 listopada 2018 r.

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

WARSZAWA. Sprawa marszów w Warszawie: RPO podkreśla, że chodzi o istotę konstytucyjnej wolności zgromadzeń publicznych. Przypomina też, że nie ma przepisów, które wskazywałyby, jak postępować w wypadku kolizji zgromadzeń organizowanych przez obywateli i przez przedstawicieli państwa. (więcej)

WROCŁAW. Rzecznik podjął z urzędu sprawę marszu niepodległości i jego zakazania przez władze Wrocławia. (więcej)

PRZED ŚWIĘTEM. „Lawina bieg od tego zmienia…”. 4 listopada w Bergen Adam Bodnar odebrał nagrodę Rafto dla Rzecznika Praw Obywatelskich i jego Biura za walkę o prawa człowieka. (więcej)

- Polska stoi dziś na rozdrożu. Choć zrobiła kilka kroków w stronę systemu, który określa się mianem konkurencyjnego autorytaryzmu, to nic jeszcze nie jest przesądzone. Proces zmian się nie zakończył. Zmiany instytucjonalne mogą się zatrzymać, a opór społeczny przyniesie pozytywne efekty – mówił 8 listopada RPO Adam Bodnar w wykładzie w Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, USA. (więcej)

ŚWIĘTO PO ŚWIĘCIE. Rzecznik zajął się sprawą pośpiesznego trybu uchwalenia dnia wolnego 12 listopada 2018 r. Nagły tryb naraża wielu obywateli na problemy. (więcej)

RPO pyta premiera o efekty prac zespołu ds. przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i przestępstwom z nienawiści. (więcej)

Czy obywatele muszą tyle płacić za postój na przyszpitalnych parkingach? W odpowiedzi na wystąpienie RPO Minister Zdrowia dopuszcza zmianę prawa, ale tylko wobec parkingów należących do szpitali. (więcej)

Chciałeś wejść do lasu, a tu znak „zakaz wejścia”? Decyzje nadleśniczych powinny być zaskarżalne do sądu administracyjnego – pisze RPO do ministra środowiska. (więcej)

Właściciele prywatnych obiektów, którzy kwestionują wpis do gminnej ewidencji zabytków pozbawieni są ochrony prawnej. Dlatego RPO przyłączył się do pytania prawnego Naczelnego Sądu Administracyjnego, skierowanego w takiej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego. (więcej)

Sędziowie Monika Frąckowiak i Arkadiusz Krupa zostali przez rzecznika dyscyplinarnego wezwani do złożenia wyjaśnień w sprawie ich udziału w symulacji rozprawy sądowej na festiwalu Pol'and'Rock. RPO pyta o powody tych działań, podkreślając, że symulacje rozpraw pomagają obywatelom zrozumieć rolę sądu w demokratycznym państwie prawa i pełnią ważną funkcję edukacyjną. (więcej)

Za wydobywanie piasku bez koncesji człowiek został ukarany grzywną oraz administracyjną karą pół miliona złotych. RPO ma wątpliwości konstytucyjne co do takiego podwójnego karania. Tych zastrzeżeń nie podziela jednak resort energii, w którego opinii opłaty pełnią funkcję prewencyjną, a sankcje karne – represyjną. (więcej)

Rzecznik upominał się o zagwarantowanie każdemu podejrzanemu prawa do efektywnego i swobodnego kontaktu z adwokatem na jak najwcześniejszym etapie postępowania. Resort sprawiedliwości odpowiedział, że polskie przepisy są zgodne z dyrektywą UE o prawie każdego podejrzanego do kontaktu z adwokatem i nie będzie zmian prawa w tym zakresie. (więcej)

Obywatel skarży się na pozbawienie prawa bycia wybranym do władz wyższej uczelni. Prawo o szkolnictwie wyższym uniemożliwia to bowiem osobom, które ukończyły 67. rok życia. Budzi to wątpliwości RPO, dlatego zwrócił się w tej sprawie do wicepremiera Jarosława Gowina. (więcej)

Sprzedawcy skarżą się Rzecznikowi, że są obciążani karami za to, że produkty w sklepie nie mają składu i zawartości takiej, jak deklaruje etykieta. RPO pisze do prezesa UOKiK o swoich wątpliwościach, co do takiej praktyki inspekcji handlowej. Drogą do wyeliminowania niewłaściwego oznakowania produktów jest przecież kontrolowanie producentów, a nie sprzedawców. (więcej)

Bariery w dostępie do lekcji religii mniejszościowych lub lekcji etyki mogą być dyskryminacją - przyznaje MEN w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika. (więcej)

Kierowcy autobusów w dużych miastach nie mają gwarancji przepisowego odpoczynku między kursami – alarmował RPO. Główny Inspektor Transportu Drogowego odpowiada, że problem dotyczy praktyki przedsiębiorców przy projektowaniu rozkładów jazdy i pracy kierowców. (więcej)

Sąd Najwyższy uchylił prawomocną zgodę polskich sądów na ekstradycję do Rosji obywatela Ukrainy podejrzanego o przestępstwo kryminalne. Kasację złożył Rzecznik Praw Obywatelskich, argumentując że sądy nie wyjaśniły, czy skutkiem ekstradycji może być naruszenie wolności i praw ściganego. (więcej)

W jednym z aresztów w pokoju do widzeń bez osoby dozorującej zamontowano kamery monitoringu, w innym wyjęto zaś drzwi. W ocenie RPO przeczy to intencji ustawodawcy, który w formie nagrody chciał zapewnić skazanym większą swobodę i szerszy zakres prywatności. Rzecznik prosi dyrektora generalnego Służby Więziennej o wyeliminowanie tych nieprawidłowości. (więcej)

RPO do minister Anny Zalewskiej: Rada Dzieci i Młodzieży RP przy MEN powinna być apolityczna i reprezentatywna. (więcej)

Dlaczego więzień poruszający się na wózku ma spędzać czas tylko w celi mieszkalnej? RPO o dostosowaniu jednostek penitencjarnych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. (więcej)

Absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury skarżą się na ograniczenia w ubieganiu się o stanowisko sędziego sądu rejonowego w trybie konkursowym. Według RPO narusza to konstytucyjne zasady, dlatego zwrócił się w tej sprawie do ministra sprawiedliwości. (więcej)

KRONIKA

Sprawa polskich sądów to nie tylko sprawa Polski. Bo polskie sądy są sądami europejskimi. Są moimi sądami, choć przecież nie jestem obywatelem Rzeczypospolitej – mówił prof. Laurent Pech w czasie wykładu „Rządy prawa w Unii Europejskiej” zorganizowanego w Biurze RPO w Warszawie. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik