Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 29 października – 2 listopada 2018 r.

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

WYBORY. W obronie obywateli, którzy 21 października nie mogli głosować, RPO wystąpił do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej zwracając uwagę, że urzędy nie były przygotowane na tak duży wpływ wniosków on-line o dopisanie się do rejestru wyborców. Wszystko to podważa zaufanie do praworządnego państwa (więcej i przykłady).  

DZIECI urodzone w USA z matki zastępczej i w związku dwóch mężczyzn mają prawo do potwierdzenia polskiego obywatelstwa, bo jeden z rodziców to obywatel polski. Orzekł tak Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie, do której przyłączył się RPO. (więcej)

OPOLE. Rzecznik podjął z urzędu sprawę profanacji kapliczki przy ul. Biesa w Opolu. (więcej)

PUŁTUSK. Nie wystarczy zmienić złe prawo. Jeśli wywołało skutki wobec obywateli, należy je unieważnić. NSA zgodził się z RPO, że sąd powinien ocenić zasady wynajmowania mieszkań w Pułtusku, mimo że zostały już zmienione przez władze miasta. (więcej)

WODA Z KRANU. Ministerstwo Żeglugi pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących wody z kranu. To odpowiedź na uwagi RPO. (więcej)

MEDIA. Prawo każe nam udzielać informacji, ale to nie to samo, co wpuszczanie na konferencję prasową. Dlatego nie zaprosiliśmy TVN na konferencję prasową – takie jest stanowisko Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Chodzi o program Superwizjera TVN „Wody skażone trotylem”. (więcej)

SĄDY. Wszczynanie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, których wyroki nie podobają się rządzącym, prowadzi do tzw. „efektu mrożącego”, czyli obawy przed wydawaniem wyroków nie po myśli władzy. RPO przypomina to w oficjalnym piśmie do sędziego Przemysława Radzika zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, odnosząc się do jego działań wobec sędziego Jęksy. (więcej)

Siedem lat po wejściu w życie ustawy o języku migowym organy administracji nadal w zbyt małym stopniu wywiązują się z obowiązków nałożonych tą ustawą. (więcej)

WNIOSEK DO TK. Oskarżony nie ma dziś prawa do zwrotu kosztów obrońcy przy uwzględnieniu jego apelacji złożonej jedynie wobec wymiaru kary wydanej w I instancji. Rzecznik wniósł do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie niekonstytucyjności takich przepisów. (więcej)

SZKOŁA. Informacją publiczną są procedury Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące przygotowania zadań i testów do matury i egzaminu na koniec gimnazjum. Orzekł tak Naczelny Sąd Administracyjny, w sprawie do której przyłączył się RPO. (więcej)

Minister Inwestycji i Rozwoju zgadza się z RPO, że dzieci, osoby z niepełnosprawnościami czy chore nie mogą lądować „na bruku”, jeśli mieszkały z członkiem rodziny, który za długi stracił prawo własności mieszkania. Według resortu takie osoby powinny mieć prawo do wytoczenia powództwa o ustalenie prawa do lokalu socjalnego, z możliwością zawieszenia postępowania egzekucyjnego. (więcej)

Jest problem z działaniem Opiniodawczych Zespołów Sądowych Specjalistów, które wydają dla sądów opinie w sprawach rodzinnych. Rzecznik prosi ministra sprawiedliwości o aktualne informacje na temat prac, które miały poprawić tę sytuację. (więcej)

Przepisy dotyczące zwierząt są tak skonstruowane, że łatwiej wyrzucić zwierzę niż oddać je schronisku. A jeśli zwierzak ucieknie, to z powodu organizacji schronisk właściciel nigdy może go nie odnaleźć. Adam Bodnar wystąpił w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (więcej)

Służba Więzienna pracuje nad ujednoliceniem kwestii wnoszenia przez matki z małymi dziećmi żywności dla dzieci czy jednorazowych pieluszek na widzenia z bliskimi. (więcej)

KRONIKA

Dyskusja o prawach socjalnych jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek – uważa Adam Bodnar. Powody tej sytuacji to wzrost populizmu, starzenie się społeczeństw, wyzwania migracji i bezrobocia oraz działania wielkich korporacji. To główne tezy wykładu RPO, wygłoszonego  podczas międzynarodowej konferencji „The prospect for Social Europe”. (więcej)

FRANKOWICZE Z jakimi problemami borykają się prawnicy prowadzący sprawy „frankowe”? Jak lepiej pomagać kredytobiorcom? - na spotkanie w Biurze RPO Adam Bodnar zaprosił 29 października kilkunastu prawników: przedstawicieli kancelarii zajmujących się tymi sprawami, pracowników naukowych i sędziów. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik