Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 29 listopada - 6 grudnia 2016 r.

Newsletter 29 listopada – 6 grudnia 2016

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Opinia Rzecznika Praw Obywatelskich do zmiany prawa o zgromadzeniach

Parlament RP pracuje nad poselskim projektem nowelizacji prawa o zgromadzeniach. Ten tryb przyjmowania zmian ogranicza konsultacje społeczne. Dlatego RPO przedstawił swoja opinię w toku prac: - Projekt nie powinien zostać uchwalony, ponieważ proponowane w nim rozwiązania są niezgodne z Konstytucją i międzynarodowym standardem wyznaczającym zakres wolności zgromadzeń – stwierdza rzecznik praw obywatelskich w opinii przedstawionej marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu.

W swojej opinii RPO analizuje cały projekt zmian, jego konsekwencje dla obywateli i to, jak proponowane zmiany mają się do międzynarodowych standardów, które przyjęła Polska.

Rzecznik wskazuje m.in. na nierówne traktowanie organizatorów zgromadzeń, co oznaczać będzie wprowadzenie ich hierarchii [więcej].

Krytyczne stanowisko w sprawie proponowanych zmian zajął również Sąd Najwyższy [więcej].

Adam Bodnar spotkał się z pobitym doktorantem z Nigerii

- Czasami można odnieść wrażenie, że w Polsce panuje swoista atmosfera ciszy. Nie mówi się o atakach na tle rasistowskim. Od przedstawicieli instytucji państwa, które powinny stać na straży bezpieczeństwa można jedynie usłyszeć, że mamy do czynienia z aktami chuligaństwa. Ja nie mogę się z tym zgodzić. Cieszę się jednak, że są jeszcze instytucje, które sądzą podobnie jak ja. Uważam, że dobrze się stało, że ten atak został wyraźnie potępiony przez władze Uniwersytetu Warszawskiego oraz przez Prezydent m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz – mówił Adam Bodnar podczas spotkania z Nigeryjczykiem, który został zaatakowany na jednej z warszawskich ulic. Mężczyzna jest doktorantem Uniwersytetu Warszawskiego [więcej].

Rzecznik interweniuje w sprawie materiałów atakujących organizacje pozarządowe

Na antenie telewizji publicznej pojawiło się kilka materiałów sugerujących nieprawidłowości w finansowaniu organizacji pozarządowych. Wskazywano również na zaangażowanie w działalność tychże organizacji osób publicznych, m.in. sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, pominięto natomiast szereg podstawowych informacji dotyczących prawnych podstaw ich funkcjonowania. Rzecznik napisał w tej sprawie do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji [więcej].

RÓWNE TRAKTOWANIE

Krzysztof Kurowski z Biura RPO jednym z półfinalistów konkursu „Człowiek bez barier”

Wśród dwudziestu tegorocznych półfinalistów konkursu „Człowiek bez barier” znalazł się dr Krzysztof Kurowski, który od 2012 roku pracuje w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest pierwszym prawnikiem ze znaczną niepełnosprawnością, który występował jako pełnomocnik w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, dzięki czemu nie tylko wygrał sprawę o fundamentalnym znaczeniu dla osób ubezwłasnowolnionych, ale także udowodnił, że osoby z niepełnosprawnością mają prawo pełnić kluczowe role w życiu publicznym [więcej].

Komisja Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością

Prawo do życia rodzinnego i wsparcie rodzin osób z niepełnosprawnościami oraz dostęp osób z niepełnosprawnościami do opieki zdrowotnej były głównymi tematami posiedzenia Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością [więcej].

Jak pomóc chorującym psychicznie?

O sposobach wsparcia osób chorujących psychicznie w ich zdrowieniu rozmawiali uczestnicy posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polskich. Wiele takich pozytywnych inicjatyw lokalnych RPO widzi podczas swoich spotkań regionalnych [więcej].

PRAWO

Wniosek do TK w sprawie dochodzenia należności publicznoprawnych na drodze skargi pauliańskiej [więcej].

RPO przystąpił do skargi konstytucyjnej w sprawie granic Opola

Po wielu rozmowach z zainteresowanymi, dwóch wizytach na miejscu, a przede wszystkim po spotkaniu z ekspertami, RPO uznał, że jedynie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego może rozwiązać trwający od roku i zaogniający się spór dotyczący poszerzenia granic Opola [więcej].

Dzięki interwencji RPO w Unii Europejskiej trwa dyskusja o redukcji płatności obszarowych [więcej].

RPO w obronie praw celników prosi Prezydenta o skierowanie przepisów dotyczących Krajowej Administracji Skarbowej do Trybunału Konstytucyjnego [więcej].

Brak prawa do sądu w przypadku odmowy wydania cudzoziemcowi wizy przez konsula? Minister odpowiada RPO [więcej].

Eksperci RPO podpowiadają Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jak skutecznie badać zjawisko bezdomności [więcej].

MSWiA w sprawie wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji specjalnego pełnomocnika dla cudzoziemców [więcej].

KRONIKA

Michaił Chodorkowski laureatem nagrody „Rycerza Wolności”

- Dzisiejsza uroczystość ma niezwykłe znaczenie. Po raz pierwszy w historii, tytułem Rycerza Wolności nie zostaje wyróżniony prezydent, minister, legendarny bohater historyczny, czy znany pisarz, ale więzień sumienia – mówił Adam Bodnar wygłaszając laudację na cześć Michaiła Chodorkowskiego.

3 grudnia ten rosyjski dysydent i założyciel Fundacji Open Russia został uhonorowany nagrodą „Rycerza Wolności”, przyznawaną przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego. Jak podkreślał Zbigniew Pisarski - Prezes Fundacji Pułaskiego, Chodorkowski otrzymał nagrodę za swoje bezkompromisowe wysiłki na rzecz budowy rządów prawa, społeczeństwa obywatelskiego i promowania europejskich wartości w społeczeństwie rosyjskim [więcej].

Pamięć o prof. Bartoszewskim

„Warto być przyzwoitym" to hasło, które przyświecało uroczystości nadania skwerowi przy ul. Ogrodowej w Warszawie imienia Władysława Bartoszewskiego. Wśród warszawiaków biorących udział w tym wydarzeniu był też rzecznik Adam Bodnar [więcej].

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych za zmniejszeniem budżetu RPO w stosunku do zgłoszonej propozycji [więcej].

W Olsztynie odbyła się już czwarta debata regionalna Krajowego Mechanizmu Prewencji  [więcej].

Rzecznik i organizacje pozarządowe rozmawiali o dostępie do informacji publicznej [więcej].

O współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi RPO rozmawiał z przedstawicielami Stowarzyszenia Ovum z Gdyni [więcej].

Zastępczyni RPO dr Sylwia Spurek wzięła udział w gali finałowej VII edycji konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki” [więcej].

Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem:

  • Konferencję podsumowującą projekt "Hate No More" [więcej],
  • Debatę pt. „Skoordynowany system opieki zdrowotnej nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu. Szanse i zagrożenia” [więcej].

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka