Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 26 października - 1 listopada 2016 r.

Newsletter 26 października – 1 listopada 2016

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

4 listopada spodziewane są rekomendacje dla Polski Komitetu Praw Człowieka ONZ

Komitet Praw Człowieka monitoruje okresowo, jak państwa-sygnatariusze realizują Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. Składa się z 18 niezależnych ekspertów.

Polski rząd przedstawił Komitetowi raport, a 17 i 18 października odbyła się nad nim bardzo szczegółowa dyskusja. Swoje stanowisko przedstawiły w jej trakcie także polskie organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka oraz Rzecznik Praw Obywatelskich [więcej].

To kolejny ważny raport dotyczący respektowania wartości demokratycznych w Polsce (po raporcie Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i rekomendacjach Komitetu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych ONZ dotyczących Polski z 7 października, oraz raporcie Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana o sytuacji RPO w Polsce).

Europejska Sieć Krajowych Instytucji Praw Człowieka wspiera polskiego RPO

- ENNHRI wzywa wszystkie zainteresowane podmioty do podjęcia natychmiastowych działań w celu zapewnienia Rzecznikowi Praw Obywatelskich wystarczających środków finansowych w celu zagwarantowania niezależności wykonywania mandatu zgodnie z Zasadami Paryskimi ONZ – głosi oświadczenie Europejskiej Sieć Krajowych Instytucji Praw Człowieka [więcej].

Spotkania regionalne RPO w województwie kujawsko-pomorskim

Od 3 do 5 listopada Adam Bodnar będzie spotykał się z mieszkańcami województwa kujawsko-pomorskiego. Odwiedzi: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz [program i miejsca spotkań].

Konkurs RPO dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Rzecznik Praw Obywatelskich ogłosił konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na multimedialną interpretację Konstytucji. Na zgłoszenia czekamy do 16 listopada [szczegóły konkursu].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej mają prawo wystąpić przeciw ekshumacjom do sądu

Rzecznik skierował pismo do zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka, w którym wskazał że rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej mają prawo wystąpić przeciw ekshumacjom ciał ich bliskich do sądu [więcej].

Trzeba lepiej informować o prawach kredytobiorców

W 2017 roku RPO i Rzecznik Finansowy przeprowadzą wspólną kampanię informacyjną dotyczącą problemów kredytobiorców m.in. kwestii odpowiedzialności przed sądami – to jedno z ustaleń spotkania, które odbyło się w Biurze RPO [więcej].

Spory o opiekę nad dzieckiem – skargi do RPO dotyczące sytuacji transgranicznych

Na stronie rpo.gov.pl można znaleźć informacje na temat sporów o opiekę nad dzieckiem, w których rodzice zwracali się do RPO z prośbą o pomoc [więcej].

PRAWO

Minister sprawiedliwości zgadza się z RPO: trzeba zmienić przepisy o przesłuchaniu ofiar gwałtu

Przepisy dotyczące przesłuchania ofiar gwałtu zostaną zmienione tak, aby ograniczyć zbyt długi czas, jaki upływa między złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, a przesłuchaniem przez sąd – zadeklarowało ministerstwo sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie RPO [więcej].

Mieszkańcy będą lepiej chronieni przed hałaśliwymi imprezami

Po wystąpieniu RPO, Ministerstwo Środowiska zapowiedziało zmiany w przepisach dotyczących organizacji imprez masowych. Chodzi o to, by lepiej chronić mieszkańców miast przed uciążliwym hałasem [więcej].

Czy aresztowany może kontaktować się telefonicznie ze swoim obrońcą?

Do Biura RPO wpływają wnioski osób tymczasowo aresztowanych, które nie otrzymują zgody na korzystanie z aparatu telefonicznego w celu skontaktowania się z obrońcą. Rzecznik zwrócił się do Ministra prośbą o przedstawienie stanowiska w tej sprawie [więcej].

Rzecznik w sprawie indywidualnych interpretacji podatkowych

Od 1 stycznia 2016 wprowadzono przepisy pozwalające Ministrowi Finansów na stwierdzanie wygaśnięcia interpretacji indywidualnej, jeżeli jest ona niezgodna z interpretacją ogólną wydaną w takim samym stanie prawnym. Takie rozwiązanie budzi wiele wątpliwości RPO, który poprosił szefa resortu o zajęcie stanowiska w tej sprawie [więcej].

RPO: Kuratorzy sądowi powinni więcej wiedzieć o problemach osób z niepełnosprawnością

Zdaniem RPO, kuratorzy sądowi powinni więcej wiedzieć o problemach osób z niepełnosprawnością. Byłoby to pomocne w przeprowadzaniu wywiadów środowiskowych. RPO zwrócił się w tej sprawie do Krajowej Rady Kuratorów [więcej].

Dlaczego funkcjonariusze Służby Celnej nie mają takich praw emerytalnych jak przedstawiciele innych służb mundurowych?

Do Rzecznika zwracają się funkcjonariusze Służby Celnej zaniepokojeni trudnościami związanymi z wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, że ta grupa zawodowa powinna mieć podobne prawa do zabezpieczenia społecznego jak np. policjanci. Rzecznik poprosił Ministra Finansów o informacje na temat wykonania wyroku TK [więcej].

KRONIKA

Dyskusja o budżecie RPO

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przedstawił sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka projekt budżetu na rok 2017 [więcej].

Pamięć o rzeczniku Januszu Kochanowskim

Pracownicy Biura Pełnomocnika Terenowego RPO w Katowicach złożyli kwiaty na grobie śp. dr. Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2006-2010 [więcej].

XXI Seminarium Śląskie z udziałem Adama Bodnara

O współczesnym kryzysie migracyjnym rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar mówił podczas XXI Seminarium Śląskiego, które odbyło się w Kamieniu Śląskim [więcej].

Rzecznik w Katowicach

– Dość trudno jest budować sympatię do wymiaru sprawiedliwości. Dla ludzi kwestia niezawisłości sędziowskiej to kwestia abstrakcyjna, dlatego tak trudno ich przekonać, że dzieje się coś złego. Sądy same się jednak nie obronią, ludzie muszą im pomóc – mówił dr Adam Bodnar podczas debaty „Po co potrzebny nam niezawisły sędzia” na Uniwersytecie Śląskim [więcej].  Tego dnia rzecznik wziął też udział w debacie „Czy obywatelskość ma płeć?” [więcej].

O zwalczaniu przestępstw z nienawiści przez Policję

Przedstawiciel Biura RPO wziął udział w naradzie służbowej Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, poświęconej problematyce przestępstw z nienawiści [więcej].

Patronaty RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem:

  • IV Koszalińskie Forum Psychiatrii Środowiskowej pt. "Razem czy osobno. Dialog o reformie psychiatrii" [więcej]
  • IV edycję programu "Zwyczajnie Aktywni" [więcej]

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka