Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 26-30 listopada 2018 r.

JAK SAMEMU SPRAWDZIĆ, CO ROBI RPO?

  • Co robi w sprawach, którymi interesuje się opinia publiczna?
  • Jak widzi stan przestrzegania poszczególnych praw i wolności zapisanych w Konstytucji?
  • Jakie ma możliwości pomocy?

Strona Rzecznika rpo.gov.pl przechodzi teraz przebudowę. Liczymy, że dzięki niej łatwiej będzie znaleźć odpowiedzi na te pytania. Dziś zwracamy Państwa uwagę na DWIE nowe funkcjonalności naszej strony:

NASZE PRAWA: to wykaz praw i wolności zapisanych w Konstytucji z linkami do tego, jak wygląda realizacja tych praw (artykuł po artykule, tak jak w Informacji rocznej RPO, tylko że na bieżąco)

SPRAWY RPO: tu można przeszukiwać informacje tematycznie, wedle artykułów Konstytucji lub typów działań RPO (można te kategorie łączyć)

 

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

II KONGRES PRAW OBYWATELSKICH. Trwa rejestracja na II Kongres Praw Obywatelskich w dniach 14-15 grudnia 2018 r. Zgłosiło się już ponad 500 osób, dyskusja zapowiada się wyśmienicie  (PORTAL KONGRESU) (ZAREJESTRUJ SIĘ)

POLSKA W EUROPIE. RPO do TK: umorzyć sprawę pytań prejudycjalnych. Przestrzeganie przez Polskę prawa międzynarodowego jest jedną z zasad systemu prawnego i ustroju państwa. (więcej)

PRAWA KOBIET. Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich z okazji 100-lecia praw wyborczych kobiet w Polsce: „Domagamy się równych praw dla kobiet i mężczyzn oraz równego traktowania we wszystkich dziedzinach życia. Nie tylko w dostępie do praw politycznych. Uważamy to za jeden z najważniejszych obowiązków państwa wynikający wprost z Konstytucji”. (więcej)

PATOSTREAMING - co robimy? Deklaracja uczestników Okrągłego Stołu RPO do walki z patotreściami w internecie. (więcej)

PRAWO POMOCY ZE STRONY RPO. Sejmowa komisja finansów publicznych zaproponowała 28 listopada 2018 r. zmniejszenie budżetu RPO o 7 mln zł w stosunku do projektu. (więcej)

 

CO ZGŁASZALI LUDZIE W CZASIE SPOTKAŃ REGIONALNYCH NA ŚLĄSKU

Jak dojechać do miasta? O wykluczeniu transportowym na spotkaniu regionalnym w Lublińcu. (więcej)

Cena wolności, prawa osób z niepełnosprawnościami, szkoła. Spotkanie regionalne RPO w Tarnowskich Górach. (więcej)

O smogu i prawie. Spotkanie regionalne RPO w Rybniku. RPO zapowiedział przystąpienie do sprawy Rybniczan przed sądem (więcej)

O prawach osób zatrzymanych, osób niesłyszących i dowożeniu dzieci do szkół – spotkanie regionalne w Jastrzębiu Zdroju. (więcej)

Deputaty węglowe i mieszkania pozakładowe. Spotkanie regionalne RPO w Piekarach Śląskich. (więcej)

 

PRAWO

Kancelaria Sejmu RP ma udostępnić jako informację publiczną nazwiska sędziów, którzy popierali kandydatów na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sąd uwzględnił skargę obywatela, do której przyłączył się RPO. (więcej)

Rzecznik spyta prokuraturę i ABW o sprawę zarzutu „propagowania nazizmu” dla operatora TVN. (więcej)

Wojewoda lubelski podtrzymuje nazwanie  homoseksualizmu „zboczeniem” i  twierdzi, że nie jest to określenie obraźliwe – wynika z odpowiedzi na pismo, w którym RPO wskazywał, że tego typu wypowiedzi mogą być przejawem „mowy nienawiści” ze względu na orientację seksualną. (więcej)

7 tysięcy osób złapanych na „podwójnym gazie” korzysta rocznie z możliwości prowadzenia aut z blokadą alkoholową – wynika z odpowiedzi resortu sprawiedliwości dla RPO, który zwracał uwagę, że ten nowy przepis stosowany jest za rzadko i mało kto o nim wie (więcej)

Miasto Nysa naruszyło zasadę równego traktowania, wprowadzając „winietę mieszkańca", która uprawnia do bezpłatnego parkowania – uznał RPO. Rzecznik złożył w tej sprawie skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. (więcej)

 

PRACA I GOSPODARKA

Fiskus cofnął skargę kasacyjną w sprawie pani Grażyny, na której rzecz interweniował RPO. Sprawa dotyczyła kwestii upłynięcia terminu, po którym nie trzeba płacić podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości objętej wspólnością majątkową. (więcej)

Pracownicy i przedsiębiorcy. Co władze robią z przedłużającą się procedurą wydawania cudzoziemcom zgód na pobyt i pracę (i statystyki MSWiA) (więcej)

Reprywatyzacja Rzecznik wystąpił do ministra sprawiedliwości w obronie ofiar „dzikiej reprywatyzacji”, wobec których zapadły wyroki eksmisyjne. (więcej)

Książeczki mieszkaniowe. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie zajęła jednoznacznego stanowiska w sprawie książeczek mieszkaniowych z PRL – o sprawę dopytywał RPO. (więcej)

W obronie zwalnianych z Instytutu Europy Środkowej Rzecznik zwrócił się do Marszałka Senatu. (więcej)

Sam rozkład jazdy nie gwarantuje odpoczynku kierowcom miejskich autobusów. RPO pisze do Ministra Infrastruktury. (więcej)

 

WYBORY

Interwencja RPO: nie mają stałego miejsca zamieszkania – nie mogli głosować w wyborach samorządowych. (więcej)

Ministerstwo Cyfryzacji podjęło prace nad rozbudową systemu ePUAP – aby obywatel mógł sprawdzać stan realizacji wniosku o wpisanie do rejestru wyborców, a gmina miała ułatwioną analizę danych. (więcej)

 

PRZEMOC

Ofiary przemocy domowej skarżą się na długotrwałość spraw sądowych, w których wnoszą o nakazanie sprawcy opuszczenia wspólnego mieszkania. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do ministra sprawiedliwości. (więcej)

Rzecznik za zmianami w przepisach o przemocy w rodzinie. Mają odpowiadać standardom międzynarodowym. (więcej)

RPO: umieszczanie więźniów w kilkunastoosobowych celach to niehumanitarne traktowanie. (więcej)

 

Rzecznik zajął się sprawą zatrzymania trzech polskich studentów we Lwowie. Biuro RPO wystąpiło do MSZ o informacje, ponieważ zdaniem Rzecznika w tej sprawie zachodzą poważne obawy naruszania podstawowych praw człowieka. (więcej)

Rzecznik zwrócił się do burmistrza Strzyżowa o wskazanie przyczyn niewyświetlania filmu „Kler” w kinie prowadzonym przez miejską jednostkę organizacyjną. (więcej)

RPO: tajemnice lekarskie z dokumentów powinien uchylać sąd, a nie prokurator. (więcej)

 

KRONIKA

Uniwersytet Jagielloński uhonorował prof. Andrzeja Zolla, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich IV kadencji, tytułem profesora honorowego. (więcej)

RPO na konferencji „Czy istnieje dobro wspólne?”: Wartości europejskie przekładają się na prawa obywateli. Warto o tym mówić przy wyborach do PE. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik