Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 21-28 lutego 2018 r.

 

Newsletter  21-28 lutego 2018

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

RPO do Marszałka Sejmu: wybory do KRS mogą być nieważne

Do problemu wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa  przez polityków (co wprowadziła ustawa z 2017 r.), dochodzi kolejny: nowa  Rada wybierana jest w sposób, który łatwo może zostać zakwestionowany. W  tworzonej na nowo KRS nie będą reprezentowani sędziowie sądów wszystkich rodzajów i szczebli, jak tego wymaga Konstytucja. RPO pyta także Marszałka Sejmu o to, dlaczego nie są ujawniane dane tych sędziów, którzy poparli kandydatów do nowej KRS [więcej].

RPO do Ministra Sprawiedliwości: „rejestr pedofilów” uderza w niewinnych członków rodzin sprawców

Dwoje dzieci ujawnionego w „rejestrze pedofilów” skazanego mężczyzny obawia się powrotu traumy oraz wykluczenia, gdy otoczenie odkryje, kim był ojciec. Oboje byli ofiarami przemocy ze strony ojca (choć nie przestępstw  na tle seksualnym). Syn mężczyzny poprosił o interwencję RPO. Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o zmianę prawa [więcej].

Rzecznik Praw Obywatelskich z zadowoleniem przyjął zapowiedź wycofania się rządu z niektórych planów dotyczących szerokiej lustracji majątkowej obywateli. O swoich wątpliwościach co do założeń ustawy o jawności życia publicznego RPO mówił m.in. w mediach [więcej].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie wprowadzonego przez miasto Nysę „bonu wychowawczego” 500+ dla dzieci, do którego pierwszeństwo przyznano m.in. rodzicom będącym małżeństwem [więcej].

RPO w sprawie zagwarantowania większej ochrony członkom rodzin mieszkańców domów pomocy społecznej

Dorosłe dzieci rodziców, którzy względem nich w sposób rażący zaniedbywali obowiązki rodzicielskie lub byli sprawcami przemocy wobec dzieci, zasługują na ochronę państwa i powinni zostać objęci obligatoryjnym zwolnieniem z opłat bez względu na ich sytuację materialną – podkreśla RPO w wystąpieniu do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [więcej]

Do Rzecznika wpłynęła skarga w sprawie istniejącej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji praktyki żądania od pracownic dostarczania zaświadczeń lekarskich o karmieniu piersią. W opinii RPO praktyka ta nie znajduje oparcia w prawie. MSWiA przewiduje dokonanie zmiany przepisów [więcej].

RPO w sprawie wykorzystania instytucji wygaśnięcia stosunków pracy wobec pracowników Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej [więcej].

Rzecznik interweniował w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w sprawie programu „Studio Polska” w TVP Info. 22 lipca 2017 jeden z uczestników powiedział w nim, że „Sądy mogą być niezawisłe, ale niektórzy sędziowie powinni wisieć”. Po interwencji RPO KRRiTV zwraca uwagę TVP, że prowadzący audycje na żywo muszą reagować na komentarze gości, jeśli łamią one zasady prawa [więcej].

Mężczyzna z niepełnosprawnością intelektualną przebywa w domu pomocy społecznej bez sprawdzenia przez sąd, czy przy odpowiednim wsparciu może on funkcjonować w lokalnym środowisku. Rzecznik chce, by sąd ponownie zajął się sprawą - tym razem starannie ją badając i zapewniając zainteresowanemu wszelką możliwą pomoc [więcej].

RPO po raz kolejny apeluje o wprowadzenie zmian w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz o stworzenie instytucji tzw. koronera [więcej].

PRAWO

TK orzekł częściową niekonstytucyjność minimalnej stawki adwokackiej w sprawach z ubezpieczenia społecznego i emerytalnych [więcej].

Minister Sprawiedliwości zgadza się z RPO: zmiany w instytucji ubezwłasnowolnienia są potrzebne, ale prawa zmieniać nie zamierza [więcej].

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził w środę nieważność uchwały Rady Tarnowa zakazującej utrzymywania zwierząt gospodarskich na  obszarze miasta. Skargę w tej sprawie złożył Rzecznik Praw Obywatelskich [więcej].

Skuteczniejsze przeciwdziałanie przemocy w rodzinie - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zgadza się z RPO i zapowiada zmiany. Planowana jest m.in. modyfikacja regulacji dotyczących specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, a także programów oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie [więcej]

KRONIKA

Dobre praktyki samorządów w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnością zaprezentowano podczas gali konkursu „Samorząd Równych Szans”

Podczas uroczystości nagrodę specjalną otrzymał dr Krzysztof Kurowski z Zespołu ds. Równego Traktowania Biura Rzecznika Praw Obywatelskich za wkład i zaangażowanie w kształtowanie dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami środowiska lokalnego i konsekwentnie szerzenie idei niezależnego życia [więcej].

Zastępczyni RPO Hanna Machińska z wizytą w Genewie [więcej].

XIV Debata Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w Kielcach [więcej].

O stworzeniu miejskiej karty praw osób bezdomnych. Posiedzenie Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności [więcej].

Inauguracja VI Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej “Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję” pod patronatem RPO [więcej].

 

Uwaga!

Nowa funkcja portalu rpo.gov.pl

Od teraz łatwiej można dzielić się treściami zmieszczonymi na stronie rpo.gov.pl. Wystarczy kliknąć w górną ramkę nad danym wpisem, aby udostępnić informacje w mediach społecznościowych.

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest również kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.

 

 

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Justyna Z@recka