Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 15-19 kwietnia 2019

Trwa REKRUTACJA NA PRAKTYKI WAKACYJNE studentów prawa w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (więcej na temat programu praktyk i rekrutacji)

21 postulatów protestujących osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców – rok po strajku

Rok temu – 18 kwietnia 2018 r. grupa osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzice rozpoczęli w Sejmie strajk, który trwał przez następne 40 dni. Protest był konsekwencją dramatycznej sytuacji, w której znajduje się wiele osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

Protestujący wraz z grupą wspierających ich osób reprezentujących środowisko osób z niepełnosprawnościami sformułowali 21 postulatów skierowanych do rządu

13 z nich mimo upływu roku nie zostało zrealizowanych. 8 realizowanych jest częściowo (więcej)

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

  • Opinia RPO do dziewiątej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym: Projekt zawiera rozwiązanie niekonstytucyjne, a sposób procedowania zmian nie gwarantuje poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości (szczegóły)
  • Prokuratura nie rozpatruje wniosku obywatela o skargę nadzwyczajną, jeśli za niezasadny uznał go wcześniej RPO. To jest sprzeczne z forsowanymi w zeszłym roku poprzednimi nowelizacjami ustaw o SN (więcej)
  • 16-latka trafiła do „rejestru pedofilów” w związku z czynem, za który sąd udzielił jej upomnienia, uznając że sprawa „nie ma charakteru poważnego”. Będzie ona jednak figurować w rejestrze przez 10 lat po osiągnięciu pełnoletności, co według RPO może negatywnie rzutować na całą jej przyszłość. (więcej)
  • Osoby, które trafiły do szpitali psychiatrycznych, bo wobec niepoczytalności nie mogły odpowiadać karnie za swe czyny, mają zróżnicowane prawa w zależności od szpitala. Jest to niezgodne z Konstytucją, która wymaga aby ograniczenia wolności i praw były zapisane w ustawie – wskazuje RPO. (więcej)
  • Co powinno być zmienione w KOZZD w Gostyninie? 17 kwietnia 2019 r. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przeprowadził wizytację KOZZD. Wizyta po raz kolejny dowiodła konieczności kompleksowej nowelizacji ustawy go dotyczącej. (więcej)

MEDIA

  • Deklarację o prawach osób LGBT+ przyjętą przez prezydenta Warszawy określono w programie TVP Info m.in. jako „promocję pedofilii i zachowań zaburzonych”. Taki przekaz, mający znamiona mowy nienawiści wobec osób nieheteroseksualnych, nie może być obecny w mediach publicznych – wskazał Rzecznik w skardze do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. (więcej)
  • Tzw. paski „Wiadomości” TVP to przekaz nierzetelny i nieobiektywny – uznała Rada Języka Polskiego w sprawozdaniu dla Sejmu. Oznacza to, że telewizja publiczna narusza ustawę o rtv, która mówi o pluralizmie, bezstronności, wyważeniu i niezależności jej przekazu – uważa RPO. (więcej)
  • Polski dziennikarz Tomasz Surdel został w marcu pobity w Wenezueli - najprawdopodobniej przez tamtejszą policję w związku z jego publikacjami o sytuacji w tym kraju. Zawiadomiony o tym polski konsul przedstawił poszkodowanemu „możliwości swojego zaangażowania w wyjaśnienie okoliczności zdarzenia”. Ponieważ jednak dziennikarz „nie oczekiwał podjęcia interwencji ze strony konsula”, przedstawiciel polskiego państwa na tym poprzestał (więcej o stanowisku MSZ).

DZIECI I RODZINA

  • 13-latek, którego matka cierpi na schizofrenię jest nieformalnie wychowywany przez dziadków. Nie mogą oni wystąpić do państwa o przyznanie świadczeń wychowawczych. Ministerstwo Rodziny nie przewiduje jednak zmian prawa uwzględniających tego typu wyjątkowe okoliczności. (więcej)
  • NSA wyda uchwałę 7 sędziów w sprawie transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka rodziców tej samej płci. (więcej)
  • Wprowadzenie oddzielnego typu środowiskowego domu samopomocy dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi to krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający. W wystąpieniu do Ministra Rodziny RPO podpowiada, na co jeszcze zwrócić uwagę, by obiecywana pomoc państwa dla osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin była naprawdę skuteczna. (więcej)
  • 21 postulatów protestujących osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców – rok po strajku. (więcej)

PODATKI I OPŁATY

  • Minister Finansów rozważy dostęp RPO do tajemnicy skarbowej w postępowaniu administracyjnym. Dziś ograniczenia w dostępie utrudniają możliwość interwencji Rzecznika w sporze obywatela z fiskusem zanim sprawa trafi do sądu. (więcej)
  • Blokada rachunku bankowego firmy, w związku z podejrzeniem wykorzystywania działalności banku do wyłudzeń skarbowych, powinna być poprzedzona zawiadomieniem. RPO wystąpił w tej sprawie do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. (więcej)
  • Jak notariusze radzą sobie z transakcjami na rynku mieszkaniowym po zmianach w użytkowaniu wieczystym? RPO pyta Krajową Radę Notarialną (więcej)

 

Autor informacji: Anna Kabulska
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Anna Kabulska