Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 14 maja-18 maja 2018 r.

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Dlaczego protestujące w Sejmie osoby z niepełnosprawnościami dostały zakaz wychodzenia na zewnątrz budynku – pyta Marszałka Sejmu Rzecznik Praw Obywatelskich. Apeluje o bardziej otwarte podejście do protestujących i o respektowanie ich wolności. Zakaz spacerów może szkodzić zdrowiu osób z niepełnosprawnościami. (więcej)

O ustanowienie nowego systemu orzekania o niepełnosprawności RPO wystąpił do prezes ZUS. Powinien on określać zindywidualizowane wsparcie potrzebne danej osobie z niepełnosprawnością i skupiać się na jej potencjale, a nie na dysfunkcjach.  (więcej)

Przepełnienie szkół podstawowych; nauka w późnych godzinach popołudniowych albo nawet w kontenerach; zbyt dużo zajęć w tygodniu; nadmiar prac domowych – m.in.  o takich negatywnych skutkach reformy oświaty Adam Bodnar napisał do minister Anny Zalewskiej (więcej)

O pilne wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE  ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej Rzecznik zwrócił się do Ministra Środowiska  (więcej)

RPO wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie tzw. zgody następczej na wykorzystanie podsłuchu jako materiału procesowego. W składzie orzekającym są dwie osoby nieuprawnione do orzekania – uzasadnił. To czwarta taka decyzja wobec ustaw dotyczących podstaw działalności służb specjalnych. (więcej)

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze muszą mieć jak najszerszy dostęp do obiektów użyteczności publicznej i wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego – napisał Rzecznik do Ministra Inwestycji i Rozwoju (więcej)

Wyżywienie w szpitalach jest często niewłaściwe. RPO apeluje do Ministra Zdrowia o systemowe rozwiązanie tej kwestii (więcej)

Rzecznik wyraził wątpliwości, co zgodności z prawem interwencji policji podczas konferencji naukowej pt. „Karol Marks: 2018”. Uczestnicy konferencji korzystali z konstytucyjnej wolności nauki – podkreśla RPO, który zwrócił się o wyjaśnienia do policji i prokuratury. (więcej)

Bank PKO BP może swobodnie dysponować kwotą 637 mln zł zgromadzoną przez posiadaczy książeczek mieszkaniowych, tymczasem odsetki od tych wkładów są symboliczne – wskazuje Adam Bodnar (więcej)

Rzecznik dopomina się o ustawowe prawo pozbawionych wolności do korzystania z samoinkasujących aparatów telefonicznych w więzieniach (więcej)

PRAWO

Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę z zarzutu zgwałcenia i zabójstwa młodej kobiety. Teraz uniewinniony wystąpi o odszkodowanie i zadośćuczynienie do Skarbu Państwa za niesłuszne skazanie. Według RPO, trzeba znaleźć systemowe przyczyny takich pomyłek, aby maksymalnie ograniczyć ich występowanie.  (więcej)

Rzecznik apeluje od wyroku sądu I instancji, który oddalił pozew RPO o wstrzymanie eksmisji Romów z budynku w Limanowej. Sąd nie odniósł się bowiem do zarzutu RPO, że ingerencja władz Limanowej w prawo Romów do życia prywatnego była sprzeczna z zasadą proporcjonalności. (więcej)

Do usług odbudowy umocnień brzegu morskiego ma zastosowanie zerowa stawka podatku VAT – orzekł NSA. Uchylił on orzeczenie sądu, który potwierdził obciążenie wykonawcę tych robót stawką podatku 23 proc. Przedsiębiorcę wspierał RPO. (więcej)

Termin trzech lat od osiągnięcia pełnoletności na zaprzeczenie przez daną osobę ojcostwa męża jej matki jest niekonstytucyjny – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Do skargi konstytucyjnej w tej sprawie przyłączył się RPO. (więcej)

Osoba pokrzywdzona przestępstwem, która chce być oskarżycielem posiłkowym w procesie, ma prawo do złożenia zażalenia na decyzję sądu o niedopuszczeniu do udziału w sprawie – orzekł Trybunał Konstytucyjny na wniosek RPO.  (więcej)

KRONIKA

W dniach 15 do 17 maja Adam Bodnar w czasie tzw. wyjazdów regionalnych spotkał się z mieszkańcami w Ełku, Gołdapi, Kętrzynie, Giżycku, Szczytnie. RPO wziął też udział w XVII Spotkaniach Organizacji działających na Obszarach Wiejskich. (więcej)

Adam Bodnar spotkał się w Genewie z Wysokim Komisarzem do spraw Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych Zeid Ra’ad Al-Husseinem. Rozmowa dotyczyła najważniejszych problemów ochrony praw człowieka w Polsce, w tym sytuacji sądownictwa i zagrożeń dla praworządności oraz sytuacji osób z niepełnosprawnością.  (więcej)

Przedstawiciele RPO przeprowadzili niezapowiedzianą wizytację kolejowego przejścia granicznego w Terespolu (więcej)

Tematem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii i Transfobii  było SOJUSZNICTWO – w celu podkreślenia, że dla zapewnienia bezpieczeństwa, przeciwdziałania przemocy, zwiększania ochrony prawnej i świadomości społecznej, kluczowe jest budowanie sojuszy i solidarność. (więcej)

Krzysztof Olkowicz z Biura RPO wziął udział w paradzie osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z okazji Dnia Godności (więcej)

 

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski