Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 13-17 sierpnia 2018 r.

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec słów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, w  rozmowie wyemitowanej przez jedną z telewizji, odnoszących się do uczestników Marszu Równości, który 11 sierpnia 2018 r. przeszedł ulicami Poznania. Jego wypowiedź może zostać bowiem oceniona jako przejaw mowy nienawiści ze względu na orientację seksualną wobec osób LGBT - głosi oświadczenie RPO Adama Bodnara i Sylwii Spurek, zastępczyni  RPO ds.  równego traktowania. (więcej)

Prezydent Andrzej Duda odpowiedział na propozycje RPO z 2017 r., jak usprawnić działania wymiaru sprawiedliwości i zmniejszyć uciążliwości dla obywateli. Prezydent odsyła rzecznika do Ministra Sprawiedliwości, bo leży to w jego gestii. (więcej)

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

RPO nadal dopytuje Ministra Edukacji Narodowej o przygotowania do zmian dotyczących nauczania indywidualnego. Wdrażana zmiana jest słuszna, chodzi jednak o to, by sam sposób jej wdrażania nie naruszył praw dzieci i ich rodziców - podkreśla RPO. (więcej)

Nowe przepisy wymuszające zatrudnianie nauczycieli na etat sprawią, że placówek niepublicznych nie będzie stać na dalsze zatrudnienie logopedów czy psychologów, którzy dotychczas pracowali na umowę cywilnoprawną. RPO napisał w tej sprawie do MEN.(więcej)

Wprowadzenie orzekania „o niesamodzielności” stoi w sprzeczności z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych i z  podejściem do niepełnosprawności opartym na prawach człowieka. RPO wystąpił  w tej sprawi do prezes ZUS.  (więcej)

Osobom bezdomnym nadal odmawia się wpisu do rejestrów wyborców. Mimo deklaracji z 2016 r., MSWiA nie zmieniło przepisów w tej sprawie. RPO wystąpił  do Państwowej Komisji Wyborczej o zagwarantowanie praw wyborczych osób nigdzie niezamieszkałych. (więcej)

Straż Marszałkowska interweniowała w Sejmie wobec protestujących opiekunów osób z niepełnosprawnościami, bo chciała zapewnić bezpieczeństwo osobom wychylającym się przez okno.Tak szefowa Kancelarii Sejmu odpowiedziała RPO ws. głośnej interwencji z 24 maja 2018 r. (więcej)

Według prokuratury w Szczecinie, gdy policjanci dostają zgłoszenie o propagowaniu niewłaściwych treści na konferencji naukowej, to mogą wkroczyć - zamiast sprawdzić zasadność zgłoszenia w programie konferencji. Zdaniem RPO taka wykładnia podważa konstytucyjną gwarancję autonomii uczelni. Adam Bodnar wystąpił do szefa MSWiA. (więcej)

Uniknięcie nadużyć w reprywatyzacji poprzez zmianę prawa administracyjnego  jest trudne, a resort sprawiedliwości pracuje nad kompleksową ustawą reprywatyzacyjną. To odpowiedź MSWiA na kolejne wystąpienie RPO w sprawie poprawienia przepisów dotyczących reprywatyzacji. (więcej)

Policja wylegitymowała w Łowiczu pięć osób, gdyż wcześniej znalazła tabliczki z napisem „Policja chroni marsz O.N.R. przed kobietami" i  „Brudziński uprawia w sejmie propagandę polityczną na tle neonazizmu". Legitymowani  nieśli transparenty z napisem „Konstytucja”, co policji nasunęło „uzasadnione przypuszczenie”, że mogły pozostawić te afisze lub być tego świadkami. (więcej)

Jedzenie w szpitalach jest złe, ale regularne kontrole Państwowej Inspekcji Sanitarnej powinny to poprawić - zapewnia Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na wystąpienie RPO ws. niewłaściwego wyżywienia w szpitalach. (więcej)

Zatrzymani przez policję dostają często pierwszy posiłek po kilkunastu godzinach; nie  dostają też picia. RPO wnosił, by sprawę uregulować ustawowo. Minister sprawiedliwości nie widzi takiej potrzeby. (więcej)

Codzienne kontrole osobiste sędziego Krzysztofa S. wynikały z jego próśb o zapewnienie bezpieczeństwa w areszcie oraz z troski o jego zdrowie i życie. To odpowiedź Służby Więziennej na wystąpienie ws. byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie, którego w areszcie traktowano tak jak więźnia niebezpiecznego. (więcej)

Pod koniec roku prokuratura planuje pierwsze akty oskarżenia w śledztwie wobec 68 podejrzanych. Jednym z nich jest poseł opozycji Stanisław Gawłowski. Prokuratura odpowiedziała RPO, który pytał, co się dzieje w sprawie posła. (więcej)

Po interwencji RPO Sąd Okręgowy w Lublinie wycofał zapis regulaminu o tym, że mogą do niego wchodzić wyłącznie osoby po okazaniu aktualnego wezwania lub zawiadomienia o terminie rozprawy lub posiedzenia, bądź też po wykazaniu potrzeby wejścia. (więcej)

Czy w TVP jest czarna lista dziennikarzy, polityków i ekspertów. Rzecznik poprosił prezesa TVP o wyjaśnienia w sprawie takich doniesień mediów.  (więcej)

Rzecznik spytał prezesa Polskiej Agencji Prasowej o sprawę usunięcia z serwisu depeszy, w której prezes Narodowego Banku Polskiego krytykował projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych przygotowany przez Ministerstwo Finansów. (więcej)

Śledztwo przeciw byłemu księdzu Jackowi M. pozostaje w biegu. Prokurator chce mu postawić zarzuty, ale jeszcze tego nie zrobił - wynika z informacji wrocławskiej prokuratury dla RPO. (więcej)

PRAWO

RPO przystąpił do postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym ze skargi Fundacji ePaństwo na odmowę udostępnienia przez ABW  informacji na temat liczby oraz adresów i treści zablokowanych w sieci.(więcej)

Rzecznik przyłączył się do postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie po stronie dziennikarza Oko-press, którego nie wpuszczono do Sejmu w trakcie protestu osób z niepełnosprawnościami. (więcej)

 

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski