Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 10-14 września 2018 r.

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

W związku z nagłośnioną w mediach sprawą Artura K., który na przepustce miał się dopuścić morderstwa, rzecznik wydał oświadczenie dotyczące działań Biura RPO w sprawie przepustek dla więźniów. (więcej)

SEMINARIUM INWIGILACJA DWA LATA PÓŹNIEJ – SPOTKANIE Z ROMANEM SACHAROWEM

Odbędzie się w Biurze RPO 24 września. (szczegóły)

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Po zaciągnięciu niewielkiej pożyczki można dziś stracić mieszkanie. W odpowiedzi na wystąpienie RPO Krajowa Rada Notarialna opowiada się za zakazem pożyczek, zabezpieczanych nieruchomością o znacznie wyższej wartości niż one. (więcej)

Zła jakość żywienia pacjentów szpitali od lat pozostaje nierozwiązanym problemem ochrony zdrowia. Rzecznik ponownie zwrócił się w tej sprawie do ministra zdrowia. (więcej)

11 września 2018 r. posłowie z Komisji Polityki Senioralnej zapoznali się z Informacją RPO o sytuacji seniorów, którą zaprezentowała zastępczyni Rzecznika Sylwia Spurek. W 60 punktach przedstawiono w niej najważniejsze zagadnienia wymagające uwagi, rekomendacje i pomysły. (więcej)

Osoby, które chcą się leczyć medyczną marihuaną, mogą mieć zamkniętą drogę do takiej terapii, ponieważ tylko jeden tego typu lek jest dopuszczony do sprzedaży w Polsce. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do ministra zdrowia. (więcej)

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie naruszenia nietykalności kobiet, które protestowały na trasie Marszu Niepodległości w Warszawie 11 listopada 2017 r. - były one kopane i szarpane. Rzecznik wystąpił do prokuratury z prośbą o przesłanie kopii decyzji o umorzeniu, wraz z adnotacją co do jej ewentualnej prawomocności. (więcej)

Wrażliwe dane o zdrowiu autora skargi konstytucyjnej zostały ujawnione w wyroku przez Trybunał Konstytucyjny. Rzecznik zwrócił się w sprawie tego naruszenia do prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. O opinię poprosił też dyrektor Biura Służby Prawnej Kancelarii TK. (więcej)

Policjanci nie zawsze wiedzą, że pociskami gumowymi nie wolno strzelać z odległości mniejszej niż 50 m, nie regulują tego też policyjne przepisy. Natomiast użycie tych pocisków z mniejszej odległości jest niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do Komendanta Głównego Policji. (więcej)

Minister edukacji narodowej odpowiedział rzecznikowi w sprawie przygotowań do zmian w nauczaniu indywidualnym dzieci z niepełnosprawnościami. Resort skupia się na intensywnym systemie szkoleń dla dyrektorów placówek oświatowych. Planuje też intensywne wizytacje szkół, by sprawdzić, jak wdrożona została zmiana. (więcej)

PRAWO

Ograniczenia w sprzedaży ziemi rolnej nie obejmują spraw egzekucyjnych sprzed wejścia w życie nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego – orzekł Sąd Najwyższy w odpowiedzi na pytanie prawne, do którego swój wniosek dołączył RPO. (więcej)

Od 1 października uczelnie będą musiały dożywotnio zatrudniać naukowców, którzy jednocześnie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub NSA. W wystąpieniu do ministra nauki i szkolnictwa wyższego RPO zauważył, że rozwiązanie takie narusza trzy konstytucyjne zasady. (więcej)

Od pół wieku na działce stoi słup linii energetycznej. Właściciele chcieli uzyskać za to zapłatę, ale przegrali sprawę w sądzie, który uznał, że jeszcze w latach 80. Skarb Państwa zasiedział prawo do słupa, które przejęła firma energetyczna. Rzecznik przyłączył się do postępowania w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie skargi konstytucyjnej właścicieli działki. (więcej)

Członek „Solidarności” nie może należeć do innego związku zawodowego, poza NSZZ Rolników Indywidualnych „S”. W wystąpieniu do przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” rzecznik przedstawił swoje wątpliwości wobec takiego zapisu w statucie związku. (więcej)

KRONIKA

W siedzibie RPO wręczono dyplomy autorom nagrodzonych projektów w III edycji konkursu na programy na rzecz osób starszych. Opisano je w „Złotej Księdze Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”. (więcej)

Kryzys świadomości obywatelskiej i funkcjonowanie w rzeczywistości ciągle zmieniających się ram prawnych – to główne problemy poruszone podczas konferencji Mazowieckiego Forum Samorządów Zaufania Publicznego. W spotkaniu uczestniczył Adam Bodnar. (więcej)

Rzecznik spotkał się  z przedstawicielami ukraińskich organizacji pozarządowych broniących praw człowieka. Tematem przewodnim wizyty było wsparcie zaangażowania politycznego mniejszości oraz zwiększenie ich świadomego uczestnictwa w życiu społecznym. (więcej)

Adam Bodnar wziął udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym niezależności polskich sądów. Wydarzenie było spotkaniem towarzyszącym warszawskiej konferencji Human Dimension Implementation Meeting. (więcej)

Rzecznik praw obywatelskich spotkał się z Liudmylą Denisową, rzeczniczką praw obywatelskich na Ukrainie. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim współpracy między instytucjami rzeczników obu państw. (więcej)

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik