Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter 4 - 10 kwietnia 2016

Spotkanie z sekretarzem generalnym Rady Europy

Problemy konstytucyjne i sytuacja praw człowieka w Polsce były tematem rozmowy rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjørnem Jaglandem. Spotkanie odbyło się 5 kwietnia w Biurze RPO w Warszawie [więcej].

Odznaka honorowa RPO dla Hanny Machińskiej

Dr Hanna Machińska, dyrektorka Biura Rady Europy w Polsce, odznaczona została przez Adama Bodnara Odznaką Honorową RPO „Za zasługi dla ochrony praw człowieka”. Uroczystość odbyła się 7 kwietnia. Dr Machińska jest prawniczką i działaczką społeczną. Ma bogaty dorobek w zakresie wdrażania europejskich standardów do prawa polskiego. Zawsze była też zaangażowana w walkę z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją [więcej].

Społeczeństwo obywatelskie i jego znaczenie: opowieść o „Solidarności" - nagroda dla uczniów "Żmichowskiej"

Gratulujemy szkole nr 67 im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie sukcesu w międzynarodowym konkursie. Uczniowie zajęli PIERWSZE miejsce w filmowym konkursie Centropy w kategorii – Społeczeństwo obywatelskie i jego znaczenie: opowieść o „Solidarności". Na filmie występuje m.in. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar [link do filmu „From Warsaw with love”].

PRAWA I WOLNOŚCI OBYWATELSKIE, WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

Klauzula sumienia a prawa pacjentów

Pacjent, którego lekarz odmówił działania powołując się na klauzulę sumienia, nie otrzymuje informacji, do kogo zwrócić się o pomoc. W udzielonej Rzecznikowi odpowiedzi z 25 marca Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że zwrócił się już do Ministra Zdrowia z prośbą o rozważenie podjęcia działań ustawodawczych mających na celu modyfikację przepisów w tym zakresie [więcej].

Ważny dla polskiego wymiaru sprawiedliwości wyrok TS UE w Luksemburgu – odroczenie europejskiego nakazu aresztowania

Sąd, do którego został skierowany europejski nakaz aresztowania (ENA), może odroczyć jego wykonanie, jeżeli uzna, że w państwie, które go wystawiło, więźniowie traktowani są w nieludzki lub poniżający sposób. Taki wniosek wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, który zapadł 5 kwietnia. Ma to poważne konsekwencje dla Polski [więcej o wyroku].

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący orzekania kary łącznej na podstawie przepisów intertemporalnych

Ustawa nowelizująca kodeks karny, obowiązująca od 1 lipca 2015 r., wprowadza nowy model orzekania kary łącznej. Na tle spraw badanych w Biurze RPO pojawiły się wątpliwości dotyczące stosowania przepisów prawa międzyczasowego w tym zakresie. Rzecznik złożył w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego [więcej].

Zmiany w ustawie o służbie cywilnej – połączenie wniosków

Wnioski RPO i grupy posłów do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności zmian w ustawie o służbie cywilnej zostały połączone. Zostaną rozpoznane pod wspólną sygnaturą akt K 6/16 [więcej].

Kasacja RPO dotycząca  nieprawidłowego powiadomienia o rozprawie

Mężczyzna został skazany przez sąd I instancji za handel narkotykami na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Orzeczenie to zaskarżył prokurator i sąd II instancji zmienił wyrok orzekając bezwarunkową karę więzienia. Wyrok zapadł pod nieobecność oskarżonego, który przebywał w tym czasie w areszcie i nie był w stanie odebrać powiadomienia o terminie rozprawy apelacyjnej [więcej].

O rejestrowaniu działalności pod cudzym adresem

Pani Z. otrzymywała korespondencję z przypomnieniem o terminie płatności zaległej faktury wystawionej na inną osobę. Okazało się, że pod adresem jej mieszkania zarejestrowana jest działalność gospodarcza syna poprzedniej najemczyni. Ropoczęła się długotrwała procedura wykreślenia nieuczciwego przedsiębiorcy z rejestru. Minister Rozwoju odpowiedział na wystąpienie Rzecznika dotyczące problemów, z jakimi borykają się osoby, pod adresem których ktoś inny zarejestrował działalność gospodarczą [więcej].

O prawie sędziów do urlopu zdrowotnego

Regulacje dotyczące prawa sędziego do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia są zbyt ogólne. W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Minister Sprawiedliwości zapowiedział odpowiednie zmiany w nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych [więcej].

Postępowania dyscyplinarne komorników

Sądem właściwym do rozpoznania odwołania wniesionego przez komornika od orzeczenia komisji dyscyplinarnej jest sąd okręgowy. Tymczasem zwierzchni nadzór administracyjny nad sądem okręgowym sprawuje jego prezes będący jednym z wnioskodawców postępowania dyscyplinarnego. Obowiązujące rozwiązanie może naruszać prawa komornika do bezstronnego i rzetelnego postępowania odwoławczego. Rzecznik ponownie zwrócił się w sprawie tego problemu do Ministra Sprawiedliwości [więcej].

Konferencja dot. roli i znaczenia pracy ławników

- W państwie, w którym buduje się społeczeństwo obywatelskie, jedną z bardzo ważnych instytucji jest niewątpliwie instytucja ławnika – mówił Zastępca RPO Krzysztof Olkowicz podczas konferencji, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu. W spotkaniu poświęconym roli i znaczeniu pracy ławników wzięli udział przedstawiciele władz, świata nauki oraz środowiska sędziów i ławników. W wydarzeniu uczestniczyła również delegacja ławników z Niemiec [więcej].

Sympozjum Obywatelskie we Wrześni

Jak uzgadniać z mieszkańcami kłopotliwe inwestycje? To jeden z tematów poruszonych podczas Sympozjum Obywatelskiego, które odbyło się we Wrześni. Dużo uwagi poświęcono konsultacjom społecznym. Dzięki nim można znajdować rozwiązania umożliwiające zaspokojenie potrzeb nawet nielicznych grup mieszkańców, które mogą być nieznaczące z poziomu całej gminy, ale są istotne z poziomu sołectwa, osiedla czy ulicy. A głosy mniejszości powinny być również wysłuchane w debacie nad rozwiązaniami dotyczącymi wszystkich mieszkańców [więcej].

Studenci prawa pytają o Trybunał Konstytucyjny

O roli Rzecznika Praw Obywatelskich w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, o tym jak w praktyce wygląda przygotowanie wniosku do TK i praca w Biurze RPO dr Adam Bodnar rozmawiał ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Ambasadorki RPO z Wydziału Prawa i Administracji UW [więcej].

SPOTKANIA REGIONALNE RPO

„Nie walczmy z wiatrakami, walczmy o normalność” – artykuł Adama Bodnara

Po spotkaniu regionalnym w Suwałkach RPO włącza się w debatę w sprawie regulacji dotyczących elektrowni wiatrowych [link do artykułu].

Kłopoty studentów z eEWUŚ

Dzieci ubezpieczonego, które choćby na krótko podejmą pracę, muszą ponownie potwierdzać swoje prawo do leczenia w ramach publicznej służby zdrowia, które przysługuje im z racji ubezpieczenia rodzica. O dotkliwości obowiązujących rozwiązań mówili rzecznikowi Adamowi Bodnarowi uczestnicy spotkania regionalnego w Białymstoku. RPO wystąpił w tej sprawie do Ministra Zdrowia [więcej].

Spotkania Adama Bodnara w województwie łódzkim

13 – 14 kwietnia rzecznik praw obywatelskich spotyka się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w miejscowościach województwa łódzkiego. Konsultacje odbywają się według kolejności w: Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi [więcej].

RÓWNE TRAKTOWANIE

Wniosek RPO do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o równym traktowaniu

Ustawa o równym traktowaniu nie obejmuje niektórych grup społecznych. To w sposób nieuzasadniony różnicuje sytuację procesową osób dyskryminowanych i – zdaniem Rzecznika – jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości oraz prawem do sądu, a także z postanowieniami Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych [więcej].

Uproszczenie procedur ubiegania się o świadczenia

Procedury ubiegania się przez osoby z niepełnosprawnością o świadczenia z systemu rentowego i pozarentowego powinny zostać uproszczone. Rzecznik zwrócił się do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych z prośbą o informacje, czy planowane są stosowne zmiany [więcej].

Prawa osób starszych

Konieczna jest zmiana myślenia o prawach osób starszych oraz przesunięcie akcentów z realizacji jedynie praw socjalnych na rzecz opracowania całościowej strategii państwa w zakresie polityki senioralnej. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [więcej].

Międzynarodowy Dzień Romów

8 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Romów rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar wydał specjalne oświadczenie. W Biurze RPO odbyło się również seminarium dotyczące sytuacji romskich imigrantów w Polsce z udziałem m.in. imigrantów romskich [więcej]

Sytuacja rodzin romskich w Limanowej

Rzecznik zwrócił się do wojewody małopolskiego o informacje na temat stanu mediacji prowadzonej w sprawie przeniesienia kilku rodzin romskich z Limanowej do nowych budynków zakupionych przez władze samorządowe gminy w innych miejscowościach [więcej].

Jak leczyć osoby LGBT

Potrzeby i prawa zdrowotne osób LGBT były głównym tematem konferencji, która odbyła się w Biurze RPO w Warszawie. Celem było przekazanie uczestnikom i uczestniczkom wiedzy eksperckiej dotyczącej zdrowia osób LGBT oraz praktycznych wskazówek z zakresu pracy z tą grupą pacjentów [więcej].

PODATKI

Wprowadzenie mediacji do postępowania podatkowego

Ordynacja podatkowa nie pozwala na załatwianie sporów między podatnikami a organami podatkowymi w drodze współpracy. W wystąpieniu do Ministra Finansów RPO poparł propozycję wprowadzenia mediacji do postępowania podatkowego. Realizacja tego postulatu może przyczynić się do sprawniejszego załatwiania spraw podatkowych bez konieczności długotrwałego postępowania podatkowego, a często również i sądowoadministracyjnego [więcej].

EDUKACJA i NAUKA

Sześciolatki mają prawo do miejsca w przedszkolu

Dyrektorzy przedszkoli muszą przyjmować dzieci do „zerówek” – tak minister edukacji opowiedziała na wystąpienie RPO. Do Rzecznika wpływają skargi rodziców, bo – po cofnięciu obowiązku szkolnego dla sześciolatków – w ich gminach dzieci muszą i tak chodzić do „zerówek” w szkołach. W przedszkolach oddziały „zerówkowe” po prostu nie są organizowane [więcej].

O nieprawidłowościach w nowych postępowaniach habilitacyjnych

W postępowaniach habilitacyjnych jest dużo nieprawidłowości – wskazywał w wystąpieniu Rzecznik Praw Obywatelskich. W ocenie Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów konieczna jest zmiana przepisów dotyczących zarówno habilitacji, jak i innych aspektów ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym [więcej].

ROLNICY

Częste zmiany zasad dopłat dla rolników

W wystąpieniu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzecznik zasygnalizował problem częstych zmian przepisów regulujących warunki przyznawania pomocy finansowej dla rolników. Np. jedno z rozporządzeń zmieniło wysokość przyznawanej pomocy w trakcie trwającego naboru wniosków. Taka sytuacja budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnej zasady równości oraz zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa [więcej].

Pomoc finansowa na zalesianie gruntów

Ze skarg wpływających do RPO wynika, że obywatele nie mogli ubiegać się o dofinansowanie na zalesienie gruntu położonego na obszarze Natura 2000 w sytuacji, gdy dla danego obszaru nie istniał plan ochrony (plan zadań ochronnych). W wystąpieniu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzecznik przedstawił propozycję rozwiązania tego problemu [więcej].

PRACA i EMERYTURY

Uprawnienia emerytalne strażników gminnych (miejskich)

Przepisy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji i innych służb mundurowych pomijają strażników gminnych (miejskich) wśród uprawnionych do świadczeń emerytalnych z tego systemu. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [więcej].

Procedury opracowywania „Podręczników Beneficjenta”

Rzecznik zwrócił się do Ministra Rozwoju o przedstawienie informacji, czy ustalona jest jednolita w skali kraju procedura opracowywania „Podręczników Beneficjenta” w ramach programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Chodzi zwłaszcza o nadzorowanie ich treści pod kątem zgodności z prawem, w szczególności z przepisami prawa pracy w odniesieniu do zatrudnienia przy realizacji poszczególnych projektów [więcej].

INNE DZIAŁANIA RPO

Adam Bodnar laureatem Nagrody im. Anny Laszuk

Dr Adam Bodnar oraz Koalicja Organizacji Pozarządowych odpowiedzialna za akcję „Nasz rzecznik” zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk. Doceniono ich za umiejętność pracy ponad podziałami, wypromowanie osoby, która od lat walczy na rzecz słabszych i doprowadzenie do wyboru pierwszego Rzecznika Praw Obywatelskich, którego kandydatura nie była wysunięta przez polityków. Uroczysta gala wręczenia nagrody odbyła się 5 kwietnia br. w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie [więcej].

Rzecznik powołał Ambasadorów RPO

Dr Adam Bodnar wręczył powołania dwudziestu pięciu Ambasadorom Rzecznika Praw Obywatelskich. Podczas spotkania podkreślał, że bardzo ceni sobie ich zaangażowanie oraz to, jak wiele energii i czasu poświęcają wspieraniu Biura RPO np. podczas spotkań regionalnych, czy organizacji konferencji, seminariów i warsztatów [więcej].

Adam Bodnar złożył kwiaty na grobie Janusza Kochanowskiego

W rocznicę śmierci dr. Janusza Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich V kadencji, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, dr Adam Bodnar złożył kwiaty na jego grobie na Cmentarzu Kule w Częstochowie. Rzecznikowi towarzyszyła dr Aleksandra Wentkowska, pełnomocnik RPO w Katowicach [więcej].

Spotkanie ze Stowarzyszeniem Polis

Dr Adam Bodnar wziął udział w spotkaniu z okazji dwudziestolecia działalności Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis”, które odbyło się w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Halina Bortnowska, Danuta Przywara i prof. Mirosław Wyrzykowski [więcej].

Wizyta RPO w Krakowie

Rzecznik Adam Bodnar wziął udział w uroczystości inauguracji szkolenia aplikantów VI rocznika w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. RPO wygłosił wykład wprowadzający na temat niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziów jako gwaranta praw i wolności jednostki. Podczas pobytu w Krakowie rzecznik spotkał się również z pracownikami i studentami Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej [więcej].

Patronaty RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem:

  • tegoroczną edycję Koalicji Rzeczników Etyki oraz raport „Biznes i prawa człowieka”
  • konferencję pt. „Kryzys migracyjny a bezpieczeństwo – zagrożenia i wyzwania, aspekty prawne”, która odbędzie się w Toruniu
  • wydarzenie pn. „Świat pod lupą. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe”, które odbędzie się w Warszawie
  • konferencję naukową pn. „Transplantologia i Krwiodawstwo”, która odbędzie się w Warszawie
  • V Konferencję „Człowiek w środowisku. Kryzys psychiczny – od stereotypu do osoby”, która odbędzie się w Warszawie
  • międzynarodową konferencję pt. „Prawa człowieka w reżimach totalitarnych”, która odbędzie się w Warszawie
Autor informacji: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP