Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Lista 100 - Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego wśród wyróżnionych za rozwój cyfrowy

Data:

Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego. Międzynarodowego i Europejskiego znalazł się na liście 100 osób, które w sposób szczególny, swoją aktywnością przyczyniły się w 2020 r. do rozwoju umiejętności cyfrowych.

Jest to konkurs organizowany corocznie przez Szerokie Porozumienie na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych, którego celem jest inspirowanie oraz wspieranie działań prowadzących do powszechnej edukacji cyfrowej, efektywnego wykorzystywania technologii cyfrowej oraz akceptacji przemian powodowanych jej stałym rozwojem. Porozumienie jest nieformalnym zrzeszeniem instytucji, organizacji oraz firm, które poprzez wzrost świadomości o korzyściach, ale i zagrożeniach działa na rzecz dostępu do wiedzy i informacji z zakresu cyfryzacji.

O laureacie

Mirosław Wróblewski jest radcą prawnym i członkiem Komisji Praw Człowieka Krajowej Rady Radców Prawnych. Jako specjalista z zakresu prawa konstytucyjnego podejmuje zagadnienia związane z rozwojem nowych technologii i szeroko pojętej cyfryzacji bez wątpienia przyczyniając się do podnoszenia kompetencji polskiego społeczeństwa w tym zakresie.

W momencie wybuchu pandemii COVID-19 nowe technologie stały się kluczowym narzędziem w walce z kryzysem. Mirosław Wróblewski wykorzystując swoje doświadczenie i niekwestionowaną wiedzę ekspercką koordynował działania Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie wyzwań cyfrowych wiążących się z okresem pandemii, opracowując wystąpienia m.in. w sprawie wydania Poczcie Polskiej danych obywateli z bazy PESEL bez podstawy prawnejwycieku danych z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, udostępniania listy kandydatów w internecie przez szkoły prowadzące rekrutację czy ochrony danych osobowych obywateli w związku z wprowadzeniem aplikacji „Kwarantanna domowa”.

W grudniu 2019 r. podczas III Kongresu Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski współorganizował i moderował panel „Sztuczna inteligencja w medycynie”. W gronie ekspertów dyskutowano wówczas nad obszarami medycyny, w których zastosowanie będzie mogła mieć w przyszłości sztuczna inteligencja, jej zaletach takich jak obniżenie kosztów diagnostyki i terapii czy wsparcie lekarzy w wyborze najlepszej metody leczenia dla pacjenta oraz zagrożeniach związanych z postępem medycyny i jej robotyzacją.

Dyr. Wróblewski jest członkiem i współzałożycielem Wirtualnej Katedry Prawa i Etyki, której podstawowym celem jest doradzanie i proponowanie rządowi działań wspierających rozwój i stosowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Oprócz monitoringu i badań zadaniem Katedry jest również proponowanie zmian prawnych dostosowanych do zmieniającej się rzeczywistości oraz wydawanie wytycznych z zakresu etyki.

Mirosławowi Wróblewskiemu oraz pozostałym laureatom serdecznie gratulujemy wyróżnienia.

 

Ważne linki:

Autor informacji: AnetaKosz
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk