Zawartość

Emily O’Reilly - on-line

Emily O'Reilly została wybrana na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w lipcu 2013 r. i objęła je w dniu 1 października 2013 r. W grudniu 2014 r. została wybrana po raz kolejny na pięcioletnią kadencję. Jest autorką książek, dziennikarką prasową i telewizyjną. Była pierwszą kobietą w historii Irlandii, która została wybrana rzecznikiem praw obywatelskich tego kraju oraz Komisarzem ds. Dostępu do Informacji (2003 r.). W 2007 r. objęła stanowisko krajowego Komisarza ds. Informacji Środowiskowych.

Jako były dziennikarka polityczna, telewizyjna i autorka publikacji, zyskała w trakcie swojej kariery znaczne uznanie krajowe i międzynarodowe, m.in. stypendium Uniwersytetu Harvarda 1988 r., oraz otrzymała liczne nagrody krajowe.

Jest autorką trzech książek o polityce i mediach w Irlandii, pozytywnie ocenionych przez krytyków. Należy również do Międzynarodowej Rady Doradczej Nieman Foundation for Journalism na Uniwersytecie Harvarda.

O'Reilly ukończyła studia na University College w Dublinie na kierunku Języki Europejskie i Literatura Europejska (1979) oraz studia podyplomowe w dziedzinie edukacji w Trinity College w Dublinie (1980). W 2008 r. otrzymała tytuł doktora honoris causa National University w Irlandii w dziedzinie prawa za działalność na rzecz promowania praw człowieka w swojej pracy dziennikarza i rzecznika praw obywatelskich. W 2014 r. otrzymała kolejny tytuł doktora honoris causa w dziedzinie prawa przyznany przez University College Dublin w Irlandii.

Jej dorobek dziennikarski został nagrodzony tytułami: Dziennikarza Roku oraz Dziennikarki Roku.

Galeria

  • Kobieta przy biurku
    Emily O'Reilly