Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Koronawirus. RPO do Ministra Zdrowia: trzeba podwyższyć podstawę zasiłku chorobowego dla pracowników służby zdrowia

Data:
  • Pracownicy służby zdrowia nie mają zapewnionych świadczeń socjalnych na odpowiednim poziomie
  • Rzecznik zwraca się do Ministra Zdrowia o zwiększenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracowników służby zdrowia z 80 do 100% za okres choroby i przymusowej kwarantanny
  • RPO proponuje także skrócenie okresu karencji prawa do zasiłku z 90 do 30 dni dla osób samozatrudnionych w zawodach medycznych

Świadczenia socjalne pracowników służby zdrowia podlegają standardowym regulacjom - mimo ich bezpośredniego zaangażowania w zwalczanie wirusa Covid-19 i zwiększonego narażenia na zachorowanie z uwagi na kontakt z pacjentami.

Każdy, kto odprowadza składkę zdrowotną, w przypadku choroby otrzymuje świadczenie w wysokości 80% uposażenia podstawowego. Bez uwzględnienia dodatków. Ponadto osoby, które są samozatrudnione i decydują się opłacać dobrowolną składkę chorobową, obowiązuje 90-dniowy okres karencji, co szczególnie w okresie pandemii wydaje się być nadmiernym utrudnieniem. Obecnie, kiedy ryzyko zachorowań w związku z Covid-19 wzrasta, sytuacja finansowa pracowników służby zdrowia może ulec znacznemu pogorszeniu.

Rzecznik wskazał również, że postulatem podwyższenia podstawy zasiłku chorobowego w czasie zwalczania epidemii należy objąć cały personel medyczny tj. obok lekarzy, ratowników, pielęgniarki, laborantów, salowe, gońców oraz innych zaangażowanych pracowników.

RPO zwrócił się do Ministra Zdrowia o rozważenie zmian w tym zakresie.

BPK.7052.2.2020

 

Załączniki:

Autor informacji: AnetaKosz
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: AnetaKosz