Biuletyn Informacji Publicznej RPO

„Europie potrzebny jest nowy Kongres Wiedeński poświęcony prawom człowieka”. Adam Bodnar w Austrii na obchodach 40-lecia urzędu ombudsmana

Data:

- Obchodząc dzisiaj piękny jubileusz 40-lecia powstania instytucji Ombudsmana w Austrii, kontynuujemy w XXI wieku dzieło poprzedników. Pochód tej samej wielkiej idei, która jest najlepszą z możliwych odpowiedzi na koszmar wojen, szowinizmu, nietolerancji. Która upomniała się o godność każdego człowieka i dała realne szanse jednostce – mówił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar na uroczystości w austriackim parlamencie.

Adam Bodnar był jedynym z gości zagranicznych, który wystąpił podczas otwarcia uroczystych obchodów 40-lecia istnienia urzędu austriackiego ombudsmana. Przemówienia z tej okazji wygłosili także prezydent Austrii Alexander Van der Bellen, przewodnicząca Rady Narodowej Doris Bures oraz austriaccy ombudsmanami: Gunter Kräuter, Gertrude Brinek i Peter Fichtenbauer.

- Żyjemy w czasach, które stawiają przed urzędem Ombudsmana szczególnie odpowiedzialne zadania. Spokojne lata integracji europejskiej stworzyły wrażenie, że prawa wolnych obywateli na naszym kontynencie są już dostatecznie mocno i nieodwracalnie zagwarantowane. Nie spodziewaliśmy się, że historia w pewnym sensie może zawrócić. Że pojawią się w Europie regiony i środowiska, które w praktyce będą kwestionowały podstawowe wartości demokratyczne, rolę konstytucji, ideę praworządności. Jak również, że w tak szybkim tempie może dojść do  wzrostu skrajnych nastrojów antyimigranckich oraz nowych zagrożeń związanych z rozwojem technologii i ochroną środowiska – wskazywał Adam Bodnar. - Jako Ombudsmani znaleźliśmy się w samym środku tych zawirowań – dodał polski RPO.

Rzecznik zaznaczył, że w czasie tego typu turbulencji rośnie rola Ombudsmana jako mediatora. Rzecznicy muszą bowiem szukać takich rozwiązań, które ocalą wspólnotę i wartości, przywrócą dialog. Muszą dbać o to, aby konflikt nie przekroczył pewnego progu emocji.

Adam Bodnar podkreślił również historyczne znaczenie Wiednia, w którym wielokrotnie dochodziło do odrodzenia europejskiego ducha. To właśnie tam zawierano ważne sojusze, odnajdywano drogę do przyszłości. W Wiedniu znajduje się też siedziba Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. 

- Dlaczego to wszystko jest ważne? – pytał polski rzecznik praw obywatelskich.  - Bo liczymy na Was. Bo obywatele Europy Was potrzebują. Skala kryzysu i problemów dotykających praw człowieka jest zbyt wielka, aby pojedynczy kraj czy instytucja mogły sobie z tym poradzić. Niezbędne są wspólne reformy i nowe projekty – wskazywał RPO.

- Jeśli chcemy, aby w globalizującym się świecie jednostka, jej przyrodzona godność i prawa, nie zostały zepchnięte na margines, musimy działać. Musimy sprawić, aby podstawą legitymacji władzy w każdym kraju był nie tylko wynik wyborów, ale także poziom przestrzegania praw obywatelskich – podkreślił Adam Bodnar.

Rzecznik zauważył, że Wiedeń jest dzisiaj najwłaściwszym miejscem w Unii Europejskiej, aby taki proces zmian zapoczątkować.

- Potrzebny jest nowy Kongres Wiedeński – tym razem nie dla określenia roli państw w przyszłej Europie, lecz do zdefiniowania na nowo roli obywateli i ich praw w Europie, która jest częścią globalnego świata. Rozpocznijmy współpracę w tym kierunku – zaproponował Adam Bodnar.

Ważne linki:

Załączniki:

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk